w księgarni-kawiarni Między Słowami!
GDZIE: Rybna 4, Lublin (księgarnia-kawiarnia Między Słowami)
WSTĘP WOLNY
Grzegorz Dziedzic – Tarnowianin, urodzony w 1974 roku w Lublinie. Mieszka w Chicago od 1999 roku. Z wykształcenia i zawodu psychoterapeuta. „Żadnej pracy się nie boi” – w USA zarabiał na życie m.in. jako robotnik budowlany, kafelkarz, pomocnik w fabryce perfum i głośników. Później pracował jako terapeuta uzależnień w jedynym poza Polską polskojęzycznym programie odwykowym dla bezdomnych Polaków w Chicago. Od 2014 roku kierował sekcją miejską i pisał felietony do „Dziennika Związkowego” najstarszej polskojęzycznej gazety w Chicago.
„Żadnych bogów, żadnych panów” to początek jego powieściowej podróży i zarazem pierwsza część „Trylogii chicagowskiej” z Teodorem Ruckim w roli głównej. Książka otrzymała Nagrodę Wielkiego Kalibru 2022 oraz wygrała konkurs Kryminalny Debiut Roku podczas festiwalu Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze. „Gangway” to druga część „Trylogii”, którą Robert Małecki określił jako „jedną z najciekawszych przygód literackich, jakie przeżył. Ostatnia książka z serii nosi tytuł „Blady świt” i swoją premierę miała 24 września 2024 roku.
Stowarzyszenie Edukacji i Kultury „Literat”
LOT Metropolia Lublin
Polskie Radio Lublin
„Godzina Pąsowej Róży” biżuteria steampunkowa z nawiązaniem do Książki Marii Kruger i motywu przenoszenia w czasie. Uczestnicy warsztatów wykonają biżuterię z użyciem części od starych zegarków.
24 września godz. 18:00
Prowadzenie: Anna Kwiecińska
Udział: bezpłatny
Obowiązują zapisy: zaloga.kolory@gmail.co
Serdecznie zapraszamy!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Dobranoc, miasto, dobranoc…”
(spacer z Józefem Czechowiczem, Józefem Łobodowskim i Franciszką Arnsztajnową – tłumaczony na Polski Język Migowy przez Magdalenę Gach, wiceprezeskę Stowarzyszenia Migiem przez Świat)
8 września, godz. 13:00, zbiórka: Pomnik Józefa Czechowicza
(spacer z Józefem Czechowiczem, Józefem Łobodowskim i Franciszką Arnsztajnową),
14 września, godz. 11:00, zbiórka: Zaułek Hartwigów (spacer z Józefem Czechowiczem, Józefem Łobodowskim i Julią Hartwig),
14 września, godz. 13:00, zbiórka: Zaułek Hartwigów (spacer z Józefem Czechowiczem, Józefem Łobodowskim i Julią Hartwig).
Lot Metropolia Lublin
Dziennik Wschodni
Akademickie Radio Centrum
Radio Lublin
Radio Freee
TVP 3 Lublin
Kameralny koncert na dwie gitary, sansulę i wokal – grupę Piękno usłyszysz na żywo w kawiarni Między Słowami 19. września o 19:00. Zespół przygotował minimalistyczne aranżacje, które zaprezentuje dwójka z czwórki muzyków tworzących skład.
Piękno wykona utwory już opublikowane jak i zupełnie nowe, nieprezentowane dotąd szerszej publiczności.
Wstęp na wydarzenie jest wolny. Dobrowolną formą wsparcia będzie zbiórka „do kapelusza”.
Jak brzmi Piękno? W ich muzyce dają się zauważyć inspiracje shoegaze’em, surf rockiem i szeroko rozumianą gitarową muzyką alternatywną. Można się o tym przekonać, zaglądając na kanał YouTube grupy: https://www.youtube.com/@PieknoBand albo na profil FB: https://www.facebook.com/profile.php?id=61564135055413
Serdecznie zapraszamy!
Zapraszamy na spotkanie autorskie wokół reporterskiego debiutu Moniki Tadry „To nie nasza wina”. Książka jest zapisem rozmów autorki z jedenastoma osobami, które wychowywały się w domach dziecka. Doświadczenie z pobytu w placówkach jest wspólnym mianownikiem wszystkich historii, ale każda z nich jest wyjątkowa i poruszająca. Rozmówcami są ludzie w różnym wieku i z różnych placówek opiekuńczo-wychowawczych, którzy szczerze i otwarcie opowiadają o swoich losach, nie pomijając trudnych i bolesnych tematów, takich jak przemoc domowa, molestowanie, stany depresyjne.
Mimo trudnej historii bohaterki i bohaterowie książki dali sobie radę i lepiej lub gorzej ułożyli swoje życie. Większość z nich założyła rodziny, część skończyła studia wyższe, prawie wszyscy pracują. We wszystkich wybrzmiewa jednak historia ich dzieciństwa i młodości. Ich opowieści są dowodem na to, jak wielkie znaczenie mają ludzie spotykani na naszej drodze oraz siła, którą umiemy znaleźć w sobie.
„Książka Moniki Tadry i zebrane przez nią opowieści „tych, którzy przetrwali” mogą dać nam wszystkim bardzo dużo. To uniwersalne historie o radzeniu sobie z kryzysem, o winie, o wstydzie, o wyjściu z sytuacji stygmatyzacji, o stawaniu wobec braku wsparcia grupy, o ranach zadanych przez odrzucenie.
Niech więc te historie będą przyczynkiem do refleksji – o nas samych, o tym, jak pokonujemy nasze własne trudności, budujemy więzi, ale też o tym, jak funkcjonujemy jako opiekunowie młodych ludzi, o tym, co możemy zrobić (czasem całkiem niewielkiego), by dać komuś pozbawionemu rodzicielskiego wsparcia nadzieję na dobrą przyszłość”.
dr Joanna Heidtman
Spotkanie poprowadzi Marzena Podkościelna
Monika Tadra ukończyła Szkołę Główną Handlową w Warszawie oraz studia podyplomowe z rachunkowości. Pisze od kilku lat, a jej ulubioną formą są wywiady i opowiadania. Od trzech lat prowadzi własną stronę internetową www.swiatspotkan.pl. Zamieszcza tam przede wszystkim zapisy swoich rozmów z wyjątkowymi gośćmi, wśród których są Agata Tuszyńska, Justyna Dąbrowska, Joanna Heidtman, Marcin Kydryński i Mikołaj Grynberg. Książka To nie nasza wina jest jej debiutem. Zwolenniczka dialogu, w której największe zainteresowanie wzbudza człowiek. Kocha życie, szczególnie to niespieszne, uważne, w otoczeniu przyrody. Ceni przede wszystkim wolność, niezależność i relacje oparte na szacunku. Fascynuje ją codzienność, książki, wędrówki oraz fotografia.
Podczas spotkania będzie można nabyć książkę Moniki Tadry „To nie nasza wina”.
Serdecznie zapraszamy!
23 lipca godz. 18:00 Pudełko skarbów z „Tajemniczego Ogrodu”
6 sierpnia godz. 18:00 – „Zjedz mnie, wypij mnie” warsztaty z robienia mini dekoracji stołu z użyciem żywych kwiatów i porcelany
20 sierpnia godz. 18:00 – „Proszę spojrzeć na moje włosy ” warsztaty z robienia ozdób do włosów w nawiązaniu do „Ani z Zielonego Wzgórza”
Zapraszamy na ostatnie spotkanie w ramach cyklu „Gdzie poezja łączy się z muzyką”!
19 czerwca, godz. 19:00, artystka: Magdalena Kuraś – wokalistka i autorka tekstów, łącząca w swojej twórczości muzykę, jazz, ludowiznę i pierwotność. Jest założycielką zespołu Magda Kuraś Quintet, który eksperymentuje z muzyką ludową, mantrami i improwizacją, tworząc swoisty koncert rytualny. W 2020 roku wydała swój debiutancki album „Plony”, a w 2023 roku nagrała „Tryptyk biłgorajski” z Magda Kuraś Quintet, wydany przez Alpaka Records. Pochodzi z Biłgoraja, a pierwsze muzyczne kroki stawiała w Lublinie. Jest laureatką Lubelskich Wyróżnień Kulturalnych – “Żurawie” oraz Grand Prix – “Ladies Jazz”.
Te kolaże są krótkim odzwierciedleniem tego, jak „rosyjska kultura” staje się (i ostatecznie zawsze była) częścią wielkiej rosyjskiej propagandy i manipulacji, która stworzyła wojnę i
zniszczenie. Artysta pracuje w gatunku kolażu, który jest głównym elementem jego sztuki wizualnej.
artysta wizualny, performer, aktor i kurator z Drohobycza
Do tekstów Andrzeja Samborskiego ułożył melodie i zagra na gitarze Piotr Czyżowski. A co jeszcze nie stało się piosenką, Dariusz Boruch, mocą sztuki aktorskiej, zamieni w teatr poezji. Efektem tego zderzenia będzie godzinny program „Igraszki ze słowem, muzyką i wyobraźnią”.
Program poprowadzi Dariusz Boruch, twórca Amatorskiego Teatru Towarzyskiego, grupy zapaleńców, którzy począwszy od 2006 roku wiele dokonali w lubelskiej i krajowej kulturze. Mieli też okazję zaistnieć poza granicami. Zdobyli liczne laury i wyróżnienia. W repertuarze ATT są zarówno kilkuaktowe spektakle, jak i kabaret, czy też teatr dźwiękowy.
Na nabywców czeka też autorska płyta „Kolumb i spółka”. Piotr Czyżowski, człowiek z cienia, ograniczający się zwykle do akompaniowania innym artystom, tu objawił się nie tylko jako świetny instrumentalista, ale też wspaniały kompozytor. I to z jego inspiracji Andrzej Samborski zaczął pisać teksty piosenek. Wspólnie muzyk i tekściarz zbierają już materiał na kolejną płytę, gdzie zabrzmią nowe utwory: „Obłoczek”, „Beztroska piosenka”, „Solid Security Blues”.
Kolejnym gościem będzie Grzegorz Paczkowski, gitarzysta, autor piosenek, wokalista i kompozytor. Jego najważniejsze laury festiwalowe to m.in. I nagroda na Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” (2023), dwukrotnie zdobyta nagroda autorska im. Wojciecha Bellona na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (2015 i 2016), trzykrotnie zdobyta Nagroda Autorska im. Jacka Fałkiewicza (2016, 2017 i 2020), Nagroda Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu (2016), czy Nagroda ZAKR „Kryształowy Kamerton” (2022).
O sobie mówi, że pisze, aby dać wyraz stanom rodzącym się w nim w odpowiedzi na wszystko, co go spotyka i porusza.
Spotkanie z muzykiem poprowadzi niezawodny Jarek Jurkiewicz, członek duetu Jarząbek-Jurkiewicz.
Godzina: 17:30
Lokalizacja: Rybna 4/5 20-114 Lublin, Poland
Przygotowaliśmy dla Was także aromatyczną kawę i pyszne ciasto, abyście mogli cieszyć się muzyką w jeszcze lepszym nastroju.
Na naszych półkach znajdziecie sporo poezji, więc tradycyjne bierzmy udział w festiwalu Miasto Poezji 2024 – Przestrzeń dla Wierszy!
24 maja o godzinie 16:00 zapraszamy na spotkanie z Aleksandrą Zińczuk i Wojciechem Dunin-Kozickim, które poprowadzi Rafał Rutkowski.
Hipolit Rytter alias Hipek Wariat, głośny międzywojenny gangster i bezlitosny morderca, którego opisuję w mojej retro kryminalnej powieści „Tajemnica Hipka Wariata” prowadził swoje ciemne interesy w Warszawie, Rosji, na Kresach, ale również w Lublinie. Być może przechadzając się Starym Miastem zawędrował na Rybną 4?
Zapraszamy na spotkanie z Mariuszem Gadomskim, który opowie nie tylko o Hipku i jego lubelskich śladach, ale również o innych groźnych przestępcach, którzy dawno temu siali w Lublinie popłoch, opisanych m.in. w zbiorze „Retrozbrodnie”.
Do zobaczenia 18 kwietnia o godzinie 17:30!
„Zakamarki wyobrażni” to seria ilustracji, które każdy może interpretować przez pryzmat własnych odczuć, nie ma tam jednej zaszytej wizji. To obrazy, które można zabrać ze sobą do własnej wyobraźni i bawić się nimi tworząc kolejne kolaże. Czasem zamykam oczy i myślę, że wyobraźnia jest cudem, pięknym darem w którym może zdarzyć się wszystko, jest lepsza niż sen, możemy w niej kreować, dopasowywać elementy i stwarzać nowe. Łączyć to co nasuwa się na myśl pierwsze z tym co w bardzo odległej szufladzie pamięci. Moim marzeniem w dzieciństwie było móc przenieść to co w wyobraźni do realnego świata. Spełniam to marzenie przez całe życie, wciąż odkrywając nowe techniki i kreując obrazy, które pojawiają się w mojej głowie. Tym razem to malarstwo cyfrowe stało się medium do stworzenia serii ilustracji. Ma ono tą cudowną zaletę, że ze swobodą można rysować to co w duszy gra, a później zestawiać te elementy w przeróżne kompozycje, bez stresu że czegoś cofnąć się nie da, zupełnie jak w wyobraźni.
Ewelina Podsiadła
Wystawa czynna w godzinach otwarcia lokalu.
Przed nami kolejna edycja cyklu spotkań poświęconych roli słowa w muzyce. Od kwietnia do czerwca w kawiarnio-księgarni Między Słowami w Lublinie odbywać się będą spotkania z osobami z różnych kręgów polskiej sceny muzycznej, piszącymi teksty do utworów muzycznych. Spotkania będą miały charakter wywiadu, który zwieńczy mini-koncert zaproszonego artysty/ki. Podczas wydarzenia tekściarze/rki i poeci/tki opowiedzą, jak wygląda ich proces twórczy, jak rozumieją rolę słowa w muzyce oraz znajdą różnice między wierszem a słowami do piosenki. Spotkania poprowadzi Jarek Jurkiewicz – muzyk, kompozytor, aranżer, filozof, członek duetu Jarząbek-Jurkiewicz.
Terminy spotkań:
swoisty koncert rytualny. W 2020 roku wydała swój debiutancki album „Plony”, a w 2023 roku nagrała „Tryptyk biłgorajski” z Magda Kuraś Quintet, wydany przez Alpaka Records. Pochodzi z Biłgoraja, a pierwsze muzyczne kroki stawiała w Lublinie. Jest laureatką Lubelskich Wyróżnień Kulturalnych – “Żurawie” oraz Grand Prix – “Ladies Jazz”.
LOT Metropolia Lublin
Między Słowami Lublin
Radio Lublin
Radio Freee
Gazeta Wyborcza Lublin
TVP 3 Lublin
Grafiki przeznaczone do sprzedaży. Zbiórka przekazana będzie na samochody ratownicze na wschodzie Ukrainy, dostarczane za pośrednictwem pisarza Andrija Lubki.
Kontakt w sprawie zakupu prac: redakcja@kulturaenter.plWystawa czynna od 24 lutego w godzinach otwarcia księgarni.
Zima to dla nas zawsze czas intensywnej pracy, parzymy aromatyczne kawy i herbaty, serwujemy rozgrzewajace grzańce i poprawiająca humor gorącą czekoladę, dlatego w najbliższych dniach planujemy odpoczynek 😉
W dniach
23 – 26 grudnia
31 grudnia i 1 stycznia
lokal będzie nieczynny.
Wesołych Świąt, udanej zabawy sylwestrowej i wszustkiego dobrego w Nowym 2024 Roku!
Opracowania kompozycji na fortepian i śpiew stworzą niezapomniany klimat wydarzenia i pozwolą na intymne przeżywanie znakomitej twórczości tytułowych mistrzów słowa.
12 grudnia o godz.17:00 zapraszamy na spotkanie z pisarką Teresą Moniką Rudzką wokół książki „Czas Emila”, stanowiącą drugą część cyklu „Czekoladowa dynastia”.
Emil Wedel pragnie żyć po swojemu, szybko jednak dochodzi do wniosku, że kontynuowanie rodzinnej tradycji stanowi jego powołanie i sens bytu.
Emil Wedel z żoną Eugenią wiodą szczęśliwą egzystencję, rodzą się im dzieci na czele z pierworodnym Janem, kolejnym właścicielem firmy.
W jej progach goszczą m.in. Henryk Sienkiewicz, Karol Szymanowski, Władysław Tatarkiewicz i przyszły pisarz Jarosław Iwaszkiewicz.
W tle powstanie styczniowe, później wybuch pierwszej wojny światowej i odzyskanie przez Polskę niepodległości.
O tym i nie tylko będzie rozmawiać z autorką Krzysztof Podniesiński.
Zapraszamy!
WĘDRUJĄCY ART FESTIWAL HADES SZEROKA 2023
1. Jacek Kaczmarski i jego pieśni – program ogólny
2. Kaczmarski opowiada historię – piosenki związane z historią – zwłaszcza Polski – wydarzeniami historycznymi, postaciami itd.
3. Kaczmarski przedstawia literaturę – zestaw pieśni odwołujących się do postaci, autorów, czy dzieł literackich.
4. Kaczmarski „maluje” obrazy – piosenki Kaczmarskiego, w których przy pomocy słowa i muzyki opisał znakomite obrazy luminarzy światowego i polskiego malarstwa. W trakcie tego programu uczestnicy dodatkowo mają możliwość obejrzenia pokazu slajdów, przedstawiających opisywane przez Kaczmarskiego obrazy.
Na gruzach Warszawy wybucha życie. Gustawa Starewicz wojenne traumy leczy alkoholem, przypadkowym seksem i śpiewem. Bieda i brak perspektyw sprawiają, że pogrąża się w beznadziei. Kiedy jej mistrzyni – diwa znana jako Baden-Baden – umiera na oczach Gustawy, dziewczyna dostaje szansę, by zastąpić ją podczas koncertów inaugurujących scenę operową w Puszczy Białowieskiej.
.
.
pozwoli poszerzyć wiedzę o tym niezwykłym zbiorze. Archiwum jest jednym z trzech, na których bazuje projekt – pozostałe to archiwum Zbigniewa Łazowskiego, fotografa, dokumentalisty, filmowca-amatora oraz paryskie archiwum Bogdana Konopki.
Projekt jest realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Lubelskiej Szkole Fotografii, Akademii Fotografii w Warszawie oraz w Pracowni Fotografii Centrum Kultury w Lublinie. Zajmuje się fotografią srebrową – autorską i archiwalną.
Na spotkaniu poznacie przeróżne techniki – od tuszu i akwareli do kolaży z materiałów z odzysku (co pozwoli nadać im wymiar upcyklingowy) do malowania kawą i wprowadzenia do wykonywania biżuterii handmade. To propozycja dla tych, którzy chcą poznać coś nowego, miło spędzić czas lub własnoręcznie wykonać unikatowy prezent.
lub pod numerem telefonu 508 217 014
.
20 czerwca o godz. 19:00 w ramach cyklu „Gdzie poezja łączy się z muzykę” zagości u nas Bartosz Luz – członek zespołu Żywi Joł, grającego tzw. „etno-rap”. O swojej twórczości tekściarskiej podczas pracy nad jednej z płyt pisze: „Teksty Luza, czyli moje, to próba ujęcia głową tego, co chce powiedzieć serce. Biorę pełną odpowiedzialność za przekaz i dbam o to, by promować istotne wartości. Teksty są przemyślane, pisane z intencją pokoju, zjednoczenia, miłości i bliskości pomiędzy nami wszystkimi”. Jego wykonaniom towarzyszy bęben obręczowy ze Stambułu, podwójny flet pentatoniczny z Meksyku, drumla z Kambodży i inne artefakty.
Wstęp wolny
urodzona w Lublinie w roku Orwella, oba fakty uważa za ważne i nieprzypadkowe. Autorka trzech książek poetyckich, z których dwie – Reorientacja (2017) i Niedoskonałości (2019) były wydane jako nagrody w ogólnopolskich konkursach poetyckich.
Spotkanie poprowadzi Jarosław Jurkiewicz.
Wspólną pasję realizują od 2013 roku.
Kasia pisze i wyśpiewuje własne teksty, Tomek akompaniuje jej na gitarze. Muzykę dopracowują wspólnie.
Pomysły na melodie rodzą się zwykle wraz z tekstem, choć bywa także, że powodują jego powstanie. Podczas koncertów budują niepowtarzalny klimat. Głównie poprzez niebanalne, autorskie teksty i muzykę w liryczno-rockowym klimacie, ale także anegdotki z codziennego życia, którymi Kasia umiejętnie dzieli się z publicznością.
W 2021 r. Kasia otrzymała Stypendium Prezydenta Miasta Lublin, dzięki czemu duet nagrał i wydał swoją debiutancką płytę zatytułowaną „Będzie dobrze”. Trafiła ona już do ponad 300 odbiorców i zbiera bardzo pozytywne opinie. Nie bez znaczenia jest fakt, że w nagraniu wzięli udział zaprzyjaźnieni muzycy, ubogacając tym samym brzmienie piętnastu zarejestrowanych utworów. W styczniu 2023r. płyta została nominowana do tytułu: „Płyta roku w Radiu Danielka”.
Tomek Szczepaniak – muzyka, gitara
Rewers pocztówki zaprojektowany przez: blu by design
Autorem zdjęcia portretowego jest: Krzysztof Stępniak
„Muzyka nie jest w nutach, ale w ciszy pomiędzy dźwiękami” – stwierdził niegdyś Wolfgang Amadeusz Mozart. Wielu melomanów i melomanek nie potrafi wyobrazić sobie dobrych brzmień bez odpowiednio dobranych słów.
Terminy spotkań:
18 maja, godz. 19:00, artystka: Katka Kotecka – od 2009 roku wykonuje piosenkę autorską. Śpiewa/pisze zarówno po polsku, jak i po angielsku. Pisze o sobie: „Piosenki są dla mnie fotografiami ciągłego szukania odpowiedzi, oswajania rzeczywistości, mojego mikro-chaosu. Fotografiami ruchu. Poruszonymi, niekiedy prześwietlonymi obrazkami chwil, pozamykanymi w słowach, w ramki dźwięków.” Od kilku lat koncertuje w Polsce, ale także za granicą (m.in.: Praga, Wilno, Lwów, Budapeszt, Ostrava, Brno). Jest laureatką ogólnopolskich festiwali piosenki autorskiej oraz poetyckiej.
Autor licznych publikacji poświęconych historii i atrakcjom turystycznym Podkarpacia, w tym książek: „Balowie. Z bieszczadzkich lasów na salony Krakowa i Lwowa” (2011), „Szlachta w Bieszczadach i na Pogórzu. Czasy saskie i stanisławowskie” (2017), „Baligród. Historia bieszczadzkiego miasteczka” (2018), „Bieszczady. To, co najważniejsze” (2020), „555 zagadek o Bieszczadach” (2021) oraz „Bieszczady. Opowieści przewodnika” (2022).
.
.
Utwory, zaaranżowane przez Adama i Darka na gitarę akustyczną i pianino, z jednej strony nawiązują do klasycznego ich brzmienia, z drugiej zaś strony – poprzez twórcze odejście od „dogmatycznego” traktowania piosenek Kaczmarskiego – wybrzmiewać będą jako osobiste interpretacje.
W trakcie koncertu widzowie będą na bieżąco oglądać obrazy, których dotyczyć będą piosenki. Będzie to więc coś więcej, niż koncert – będzie to spektakl słowno-muzyczno-wizualny, dodatkowo wyposażony w komentarze dotyczące zarówno dzieł muzycznych, jak i malarskich.
Warto zaznaczyć, że koncert, który odbędzie się 21 lutego 2023 r. w „Między Słowami” w Lublinie, będzie premierą tego programu. Dodatkowo – będzie to premierowy występ duetu Adam Jarząbek i Darek Kwiatkowski.
W ramach współpracy z Liceum Śródziemnomorskim im. św. Dominika Guzmana w Lublinie w księgarni odbyło się spotkanie wokół życia i twórczości literatów związanych z powstaniem styczniowym.
Księgarnia Między Słowami jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”
Zaparszamy na kolejne spotkanie!
Bohaterką wydarzenia będzie Ewa Frączek, Lublinianka mieszkająca w Warszawie, edukatorka, eseistka, poetka, współpracowniczka kwartalnika literacko-artystycznego „Szafa”, współredaktorka czasopisma „W kratkę” dla kobiet osadzonych w Areszcie Śledczym, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Zdeklarowana racjonalistka, ostatnio zainteresowana tematyką faktów i mitów w obszarze rozwoju osobistego. O poezji, esejach, planowanej książce oraz o tym, czym ostatnio się interesuje, autorka opowie gościom kawiarni, a pytania zadał będzie Jarek Jurkiewicz.
Drugą część wieczoru uświetni znany lubelski duet Jarząbek-Jurkiewicz, wykonujący rozpoetyzowany akustyczny folk-rock. Podczas koncertu wybrzmią utwory m.in. z tekstami Ewy Frączek.
Księgarnia Między Słowami jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”
Kaczmarski – przewodnik po kulturze to bezpłatne „lekcje” tematyczne dla młodzieży szkolnej w formie minikoncertów utworów Jacka Kaczmarskiego, treściowo związanych z literaturą, poezją, historią i malarstwem.
Spotkania poprowadzi Adam Jarząbek – muzyk, pasjonat i znawca twórczości Jacka Kaczmarskiego, ma kilkuletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą.
Zgłoszenia grup przyjmujemy od nauczycieli do 16 października pod adresem kontakt@miedzy-slowami.com.pl
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń.
Projekt Jacek Kaczmarski – przewodnik po kulturze dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Projekt Kaczamrski – przewodnik po kulturze edycja 2022 i 2023 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Przed nami kolejna edycja cyklu spotkań poświęconych roli słowa w muzyce. Od kwietnia do czerwca w kawiarnio-księgarni Między Słowami w Lublinie odbywać się będą spotkania z osobami z różnych kręgów polskiej sceny muzycznej, piszącymi teksty do utworów muzycznych. Spotkania będą miały charakter wywiadu, który zwieńczy mini-koncert zaproszonego artysty/ki. Podczas wydarzenia tekściarze/rki i poeci/tki opowiedzą, jak wygląda ich proces twórczy, jak rozumieją rolę słowa w muzyce oraz znajdą różnice między wierszem a słowami do piosenki. Spotkania poprowadzi Jarek Jurkiewicz – muzyk, kompozytor, aranżer, filozof, członek duetu Jarząbek-Jurkiewicz.
Terminy spotkań:
swoisty koncert rytualny. W 2020 roku wydała swój debiutancki album „Plony”, a w 2023 roku nagrała „Tryptyk biłgorajski” z Magda Kuraś Quintet, wydany przez Alpaka Records. Pochodzi z Biłgoraja, a pierwsze muzyczne kroki stawiała w Lublinie. Jest laureatką Lubelskich Wyróżnień Kulturalnych – “Żurawie” oraz Grand Prix – “Ladies Jazz”.
LOT Metropolia Lublin
Między Słowami Lublin
Radio Lublin
Radio Freee
Gazeta Wyborcza Lublin
TVP 3 Lublin
Grafiki przeznaczone do sprzedaży. Zbiórka przekazana będzie na samochody ratownicze na wschodzie Ukrainy, dostarczane za pośrednictwem pisarza Andrija Lubki.
Kontakt w sprawie zakupu prac: redakcja@kulturaenter.plWystawa czynna od 24 lutego w godzinach otwarcia księgarni.
Zima to dla nas zawsze czas intensywnej pracy, parzymy aromatyczne kawy i herbaty, serwujemy rozgrzewajace grzańce i poprawiająca humor gorącą czekoladę, dlatego w najbliższych dniach planujemy odpoczynek 😉
W dniach
23 – 26 grudnia
31 grudnia i 1 stycznia
lokal będzie nieczynny.
Wesołych Świąt, udanej zabawy sylwestrowej i wszustkiego dobrego w Nowym 2024 Roku!
Opracowania kompozycji na fortepian i śpiew stworzą niezapomniany klimat wydarzenia i pozwolą na intymne przeżywanie znakomitej twórczości tytułowych mistrzów słowa.
12 grudnia o godz.17:00 zapraszamy na spotkanie z pisarką Teresą Moniką Rudzką wokół książki „Czas Emila”, stanowiącą drugą część cyklu „Czekoladowa dynastia”.
Emil Wedel pragnie żyć po swojemu, szybko jednak dochodzi do wniosku, że kontynuowanie rodzinnej tradycji stanowi jego powołanie i sens bytu.
Emil Wedel z żoną Eugenią wiodą szczęśliwą egzystencję, rodzą się im dzieci na czele z pierworodnym Janem, kolejnym właścicielem firmy.
W jej progach goszczą m.in. Henryk Sienkiewicz, Karol Szymanowski, Władysław Tatarkiewicz i przyszły pisarz Jarosław Iwaszkiewicz.
W tle powstanie styczniowe, później wybuch pierwszej wojny światowej i odzyskanie przez Polskę niepodległości.
O tym i nie tylko będzie rozmawiać z autorką Krzysztof Podniesiński.
Zapraszamy!
WĘDRUJĄCY ART FESTIWAL HADES SZEROKA 2023
1. Jacek Kaczmarski i jego pieśni – program ogólny
2. Kaczmarski opowiada historię – piosenki związane z historią – zwłaszcza Polski – wydarzeniami historycznymi, postaciami itd.
3. Kaczmarski przedstawia literaturę – zestaw pieśni odwołujących się do postaci, autorów, czy dzieł literackich.
4. Kaczmarski „maluje” obrazy – piosenki Kaczmarskiego, w których przy pomocy słowa i muzyki opisał znakomite obrazy luminarzy światowego i polskiego malarstwa. W trakcie tego programu uczestnicy dodatkowo mają możliwość obejrzenia pokazu slajdów, przedstawiających opisywane przez Kaczmarskiego obrazy.
Na gruzach Warszawy wybucha życie. Gustawa Starewicz wojenne traumy leczy alkoholem, przypadkowym seksem i śpiewem. Bieda i brak perspektyw sprawiają, że pogrąża się w beznadziei. Kiedy jej mistrzyni – diwa znana jako Baden-Baden – umiera na oczach Gustawy, dziewczyna dostaje szansę, by zastąpić ją podczas koncertów inaugurujących scenę operową w Puszczy Białowieskiej.
.
.
pozwoli poszerzyć wiedzę o tym niezwykłym zbiorze. Archiwum jest jednym z trzech, na których bazuje projekt – pozostałe to archiwum Zbigniewa Łazowskiego, fotografa, dokumentalisty, filmowca-amatora oraz paryskie archiwum Bogdana Konopki.
Projekt jest realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Lubelskiej Szkole Fotografii, Akademii Fotografii w Warszawie oraz w Pracowni Fotografii Centrum Kultury w Lublinie. Zajmuje się fotografią srebrową – autorską i archiwalną.
Na spotkaniu poznacie przeróżne techniki – od tuszu i akwareli do kolaży z materiałów z odzysku (co pozwoli nadać im wymiar upcyklingowy) do malowania kawą i wprowadzenia do wykonywania biżuterii handmade. To propozycja dla tych, którzy chcą poznać coś nowego, miło spędzić czas lub własnoręcznie wykonać unikatowy prezent.
lub pod numerem telefonu 508 217 014
.
20 czerwca o godz. 19:00 w ramach cyklu „Gdzie poezja łączy się z muzykę” zagości u nas Bartosz Luz – członek zespołu Żywi Joł, grającego tzw. „etno-rap”. O swojej twórczości tekściarskiej podczas pracy nad jednej z płyt pisze: „Teksty Luza, czyli moje, to próba ujęcia głową tego, co chce powiedzieć serce. Biorę pełną odpowiedzialność za przekaz i dbam o to, by promować istotne wartości. Teksty są przemyślane, pisane z intencją pokoju, zjednoczenia, miłości i bliskości pomiędzy nami wszystkimi”. Jego wykonaniom towarzyszy bęben obręczowy ze Stambułu, podwójny flet pentatoniczny z Meksyku, drumla z Kambodży i inne artefakty.
Wstęp wolny
urodzona w Lublinie w roku Orwella, oba fakty uważa za ważne i nieprzypadkowe. Autorka trzech książek poetyckich, z których dwie – Reorientacja (2017) i Niedoskonałości (2019) były wydane jako nagrody w ogólnopolskich konkursach poetyckich.
Spotkanie poprowadzi Jarosław Jurkiewicz.
Wspólną pasję realizują od 2013 roku.
Kasia pisze i wyśpiewuje własne teksty, Tomek akompaniuje jej na gitarze. Muzykę dopracowują wspólnie.
Pomysły na melodie rodzą się zwykle wraz z tekstem, choć bywa także, że powodują jego powstanie. Podczas koncertów budują niepowtarzalny klimat. Głównie poprzez niebanalne, autorskie teksty i muzykę w liryczno-rockowym klimacie, ale także anegdotki z codziennego życia, którymi Kasia umiejętnie dzieli się z publicznością.
W 2021 r. Kasia otrzymała Stypendium Prezydenta Miasta Lublin, dzięki czemu duet nagrał i wydał swoją debiutancką płytę zatytułowaną „Będzie dobrze”. Trafiła ona już do ponad 300 odbiorców i zbiera bardzo pozytywne opinie. Nie bez znaczenia jest fakt, że w nagraniu wzięli udział zaprzyjaźnieni muzycy, ubogacając tym samym brzmienie piętnastu zarejestrowanych utworów. W styczniu 2023r. płyta została nominowana do tytułu: „Płyta roku w Radiu Danielka”.
Tomek Szczepaniak – muzyka, gitara
Rewers pocztówki zaprojektowany przez: blu by design
Autorem zdjęcia portretowego jest: Krzysztof Stępniak
„Muzyka nie jest w nutach, ale w ciszy pomiędzy dźwiękami” – stwierdził niegdyś Wolfgang Amadeusz Mozart. Wielu melomanów i melomanek nie potrafi wyobrazić sobie dobrych brzmień bez odpowiednio dobranych słów.
Terminy spotkań:
18 maja, godz. 19:00, artystka: Katka Kotecka – od 2009 roku wykonuje piosenkę autorską. Śpiewa/pisze zarówno po polsku, jak i po angielsku. Pisze o sobie: „Piosenki są dla mnie fotografiami ciągłego szukania odpowiedzi, oswajania rzeczywistości, mojego mikro-chaosu. Fotografiami ruchu. Poruszonymi, niekiedy prześwietlonymi obrazkami chwil, pozamykanymi w słowach, w ramki dźwięków.” Od kilku lat koncertuje w Polsce, ale także za granicą (m.in.: Praga, Wilno, Lwów, Budapeszt, Ostrava, Brno). Jest laureatką ogólnopolskich festiwali piosenki autorskiej oraz poetyckiej.
Autor licznych publikacji poświęconych historii i atrakcjom turystycznym Podkarpacia, w tym książek: „Balowie. Z bieszczadzkich lasów na salony Krakowa i Lwowa” (2011), „Szlachta w Bieszczadach i na Pogórzu. Czasy saskie i stanisławowskie” (2017), „Baligród. Historia bieszczadzkiego miasteczka” (2018), „Bieszczady. To, co najważniejsze” (2020), „555 zagadek o Bieszczadach” (2021) oraz „Bieszczady. Opowieści przewodnika” (2022).
.
.
Utwory, zaaranżowane przez Adama i Darka na gitarę akustyczną i pianino, z jednej strony nawiązują do klasycznego ich brzmienia, z drugiej zaś strony – poprzez twórcze odejście od „dogmatycznego” traktowania piosenek Kaczmarskiego – wybrzmiewać będą jako osobiste interpretacje.
W trakcie koncertu widzowie będą na bieżąco oglądać obrazy, których dotyczyć będą piosenki. Będzie to więc coś więcej, niż koncert – będzie to spektakl słowno-muzyczno-wizualny, dodatkowo wyposażony w komentarze dotyczące zarówno dzieł muzycznych, jak i malarskich.
Warto zaznaczyć, że koncert, który odbędzie się 21 lutego 2023 r. w „Między Słowami” w Lublinie, będzie premierą tego programu. Dodatkowo – będzie to premierowy występ duetu Adam Jarząbek i Darek Kwiatkowski.
W ramach współpracy z Liceum Śródziemnomorskim im. św. Dominika Guzmana w Lublinie w księgarni odbyło się spotkanie wokół życia i twórczości literatów związanych z powstaniem styczniowym.
Księgarnia Między Słowami jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”
Zaparszamy na kolejne spotkanie!
Bohaterką wydarzenia będzie Ewa Frączek, Lublinianka mieszkająca w Warszawie, edukatorka, eseistka, poetka, współpracowniczka kwartalnika literacko-artystycznego „Szafa”, współredaktorka czasopisma „W kratkę” dla kobiet osadzonych w Areszcie Śledczym, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Zdeklarowana racjonalistka, ostatnio zainteresowana tematyką faktów i mitów w obszarze rozwoju osobistego. O poezji, esejach, planowanej książce oraz o tym, czym ostatnio się interesuje, autorka opowie gościom kawiarni, a pytania zadał będzie Jarek Jurkiewicz.
Drugą część wieczoru uświetni znany lubelski duet Jarząbek-Jurkiewicz, wykonujący rozpoetyzowany akustyczny folk-rock. Podczas koncertu wybrzmią utwory m.in. z tekstami Ewy Frączek.
Księgarnia Między Słowami jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”
Kaczmarski – przewodnik po kulturze to bezpłatne „lekcje” tematyczne dla młodzieży szkolnej w formie minikoncertów utworów Jacka Kaczmarskiego, treściowo związanych z literaturą, poezją, historią i malarstwem.
Spotkania poprowadzi Adam Jarząbek – muzyk, pasjonat i znawca twórczości Jacka Kaczmarskiego, ma kilkuletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą.
Zgłoszenia grup przyjmujemy od nauczycieli do 16 października pod adresem kontakt@miedzy-slowami.com.pl
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń.
Projekt Jacek Kaczmarski – przewodnik po kulturze dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Projekt Kaczamrski – przewodnik po kulturze edycja 2022 i 2023 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Na spotkaniu poznacie przeróżne techniki – od tuszu i akwareli do kolaży z materiałów z odzysku (co pozwoli nadać im wymiar upcyklingowy) do malowania kawą i wprowadzenia do wykonywania biżuterii handmade. To propozycja dla tych, którzy chcą poznać coś nowego, miło spędzić czas lub własnoręcznie wykonać unikatowy prezent.
lub pod numerem telefonu 508 217 014
.
20 czerwca o godz. 19:00 w ramach cyklu „Gdzie poezja łączy się z muzykę” zagości u nas Bartosz Luz – członek zespołu Żywi Joł, grającego tzw. „etno-rap”. O swojej twórczości tekściarskiej podczas pracy nad jednej z płyt pisze: „Teksty Luza, czyli moje, to próba ujęcia głową tego, co chce powiedzieć serce. Biorę pełną odpowiedzialność za przekaz i dbam o to, by promować istotne wartości. Teksty są przemyślane, pisane z intencją pokoju, zjednoczenia, miłości i bliskości pomiędzy nami wszystkimi”. Jego wykonaniom towarzyszy bęben obręczowy ze Stambułu, podwójny flet pentatoniczny z Meksyku, drumla z Kambodży i inne artefakty.
Wstęp wolny
urodzona w Lublinie w roku Orwella, oba fakty uważa za ważne i nieprzypadkowe. Autorka trzech książek poetyckich, z których dwie – Reorientacja (2017) i Niedoskonałości (2019) były wydane jako nagrody w ogólnopolskich konkursach poetyckich.
Spotkanie poprowadzi Jarosław Jurkiewicz.
Wspólną pasję realizują od 2013 roku.
Kasia pisze i wyśpiewuje własne teksty, Tomek akompaniuje jej na gitarze. Muzykę dopracowują wspólnie.
Pomysły na melodie rodzą się zwykle wraz z tekstem, choć bywa także, że powodują jego powstanie. Podczas koncertów budują niepowtarzalny klimat. Głównie poprzez niebanalne, autorskie teksty i muzykę w liryczno-rockowym klimacie, ale także anegdotki z codziennego życia, którymi Kasia umiejętnie dzieli się z publicznością.
W 2021 r. Kasia otrzymała Stypendium Prezydenta Miasta Lublin, dzięki czemu duet nagrał i wydał swoją debiutancką płytę zatytułowaną „Będzie dobrze”. Trafiła ona już do ponad 300 odbiorców i zbiera bardzo pozytywne opinie. Nie bez znaczenia jest fakt, że w nagraniu wzięli udział zaprzyjaźnieni muzycy, ubogacając tym samym brzmienie piętnastu zarejestrowanych utworów. W styczniu 2023r. płyta została nominowana do tytułu: „Płyta roku w Radiu Danielka”.
Tomek Szczepaniak – muzyka, gitara
Rewers pocztówki zaprojektowany przez: blu by design
Autorem zdjęcia portretowego jest: Krzysztof Stępniak
„Muzyka nie jest w nutach, ale w ciszy pomiędzy dźwiękami” – stwierdził niegdyś Wolfgang Amadeusz Mozart. Wielu melomanów i melomanek nie potrafi wyobrazić sobie dobrych brzmień bez odpowiednio dobranych słów.
Terminy spotkań:
18 maja, godz. 19:00, artystka: Katka Kotecka – od 2009 roku wykonuje piosenkę autorską. Śpiewa/pisze zarówno po polsku, jak i po angielsku. Pisze o sobie: „Piosenki są dla mnie fotografiami ciągłego szukania odpowiedzi, oswajania rzeczywistości, mojego mikro-chaosu. Fotografiami ruchu. Poruszonymi, niekiedy prześwietlonymi obrazkami chwil, pozamykanymi w słowach, w ramki dźwięków.” Od kilku lat koncertuje w Polsce, ale także za granicą (m.in.: Praga, Wilno, Lwów, Budapeszt, Ostrava, Brno). Jest laureatką ogólnopolskich festiwali piosenki autorskiej oraz poetyckiej.
Autor licznych publikacji poświęconych historii i atrakcjom turystycznym Podkarpacia, w tym książek: „Balowie. Z bieszczadzkich lasów na salony Krakowa i Lwowa” (2011), „Szlachta w Bieszczadach i na Pogórzu. Czasy saskie i stanisławowskie” (2017), „Baligród. Historia bieszczadzkiego miasteczka” (2018), „Bieszczady. To, co najważniejsze” (2020), „555 zagadek o Bieszczadach” (2021) oraz „Bieszczady. Opowieści przewodnika” (2022).
.
.
Utwory, zaaranżowane przez Adama i Darka na gitarę akustyczną i pianino, z jednej strony nawiązują do klasycznego ich brzmienia, z drugiej zaś strony – poprzez twórcze odejście od „dogmatycznego” traktowania piosenek Kaczmarskiego – wybrzmiewać będą jako osobiste interpretacje.
W trakcie koncertu widzowie będą na bieżąco oglądać obrazy, których dotyczyć będą piosenki. Będzie to więc coś więcej, niż koncert – będzie to spektakl słowno-muzyczno-wizualny, dodatkowo wyposażony w komentarze dotyczące zarówno dzieł muzycznych, jak i malarskich.
Warto zaznaczyć, że koncert, który odbędzie się 21 lutego 2023 r. w „Między Słowami” w Lublinie, będzie premierą tego programu. Dodatkowo – będzie to premierowy występ duetu Adam Jarząbek i Darek Kwiatkowski.
W ramach współpracy z Liceum Śródziemnomorskim im. św. Dominika Guzmana w Lublinie w księgarni odbyło się spotkanie wokół życia i twórczości literatów związanych z powstaniem styczniowym.
Księgarnia Między Słowami jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”
Zaparszamy na kolejne spotkanie!
Bohaterką wydarzenia będzie Ewa Frączek, Lublinianka mieszkająca w Warszawie, edukatorka, eseistka, poetka, współpracowniczka kwartalnika literacko-artystycznego „Szafa”, współredaktorka czasopisma „W kratkę” dla kobiet osadzonych w Areszcie Śledczym, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Zdeklarowana racjonalistka, ostatnio zainteresowana tematyką faktów i mitów w obszarze rozwoju osobistego. O poezji, esejach, planowanej książce oraz o tym, czym ostatnio się interesuje, autorka opowie gościom kawiarni, a pytania zadał będzie Jarek Jurkiewicz.
Drugą część wieczoru uświetni znany lubelski duet Jarząbek-Jurkiewicz, wykonujący rozpoetyzowany akustyczny folk-rock. Podczas koncertu wybrzmią utwory m.in. z tekstami Ewy Frączek.
Księgarnia Między Słowami jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”
Kaczmarski – przewodnik po kulturze to bezpłatne „lekcje” tematyczne dla młodzieży szkolnej w formie minikoncertów utworów Jacka Kaczmarskiego, treściowo związanych z literaturą, poezją, historią i malarstwem.
Spotkania poprowadzi Adam Jarząbek – muzyk, pasjonat i znawca twórczości Jacka Kaczmarskiego, ma kilkuletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą.
Zgłoszenia grup przyjmujemy od nauczycieli do 16 października pod adresem kontakt@miedzy-slowami.com.pl
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń.
Projekt Jacek Kaczmarski – przewodnik po kulturze dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Projekt Kaczamrski – przewodnik po kulturze edycja 2022 i 2023 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Kontakt
Adres
Rybna 4/5 20-114 Lublin
Telefon
508 217 014
kontakt@miedzy-slowami.com.pl
Nr konta
Bank ING S.A. 33 1050 1953 1000 0090 9447 3197
Księgarnia Między Słowami jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni" i uzyskała wsparcie finansowe w wysokości 40 000 zł z przeznaczeniem na koszty stałe utrzymania lokalu księgarni oraz zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia księgarni.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”