Aktualności

 

Bądź na bieżąco!

Najnowsze informacje znajdziesz na naszych profilach społecznościowych:

 

 

facebook

 

instagram

🎶🎻 Niezapomniany koncert dla miłośników muzyki! 🎻🎶
Celem naszego studia jest zapewnienie możliwości rozwoju muzycznego najmłodszym lubelskim wiolonczelistom. Nie możesz przegapić tego koncertu!
Nasi utalentowani uczniowie nie tylko zaprezentują swoje genialne melodie na wiolonczelach, ale także podzielą się z nami wieloma niespodziankami.
📅 Data: 23.05
🕒 Godzina: 17:30
📍 Lokalizacja: Rybna 4/5 20-114 Lublin, Poland
Wstęp wolny dla wszystkich!
Przygotowaliśmy dla Was także aromatyczną kawę i pyszne ciasto, abyście mogli cieszyć się muzyką w jeszcze lepszym nastroju.
Kawa, ciasto, wiolonczela, sztuka, rodzina, muzyka! Czego chcieć więcej? Będziemy na ciebie czekać! 

Kolejnym gościem będzie Grzegorz Paczkowski, gitarzysta, autor piosenek, wokalista i kompozytor. Jego najważniejsze laury festiwalowe to m.in. I nagroda na Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” (2023), dwukrotnie zdobyta nagroda autorska im. Wojciecha Bellona na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (2015 i 2016), trzykrotnie zdobyta Nagroda Autorska im. Jacka Fałkiewicza (2016, 2017 i 2020), Nagroda Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu (2016), czy Nagroda ZAKR „Kryształowy Kamerton” (2022).👨‍🎤🎸

O sobie mówi, że pisze, aby dać wyraz stanom rodzącym się w nim w odpowiedzi na wszystko, co go spotyka i porusza. 🪷

Spotkanie z muzykiem poprowadzi niezawodny Jarek Jurkiewicz, członek duetu Jarząbek-Jurkiewicz.

Na naszych półkach znajdziecie sporo poezji, więc tradycyjne bierzmy udział w festiwalu Miasto Poezji 2024 – Przestrzeń dla Wierszy!

24 maja o godzinie 16:00 zapraszamy na spotkanie z Aleksandrą Zińczuk i Wojciechem Dunin-Kozickim, które poprowadzi Rafał Rutkowski.

Zapraszamy na wyjątkowy recital Anny Komusiński i Kuby Niedoborka!
Takiego wieczoru jeszcze u nas nie było – duet na wiolonczelę i gitarę zaprezentuje twórczość Manuela de Falli, jednego z najwybitniejszych hiszpańskich kompozytorów.
Anna Komusiński • Cellist naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku pięciu lat, szkoląc się pod okiem wybitnych specjalistów z całego świata. Występowała na scenach Bridges Hall of Music, Campus Pomona College w Los Angeles w USA czy Vereinshaus Horn w Austrii.
Jakuba Niedoborka lubelskim meloman nie trzeba przedstawiać tego wyjątkowego mistrza gitary!
Czeka nas wspaniały wieczór rozpoczynający cykl koncertów muzyki klasycznej (25.04, 23.05, 27.06).
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Hipolit Rytter alias Hipek Wariat, głośny międzywojenny gangster i bezlitosny morderca, którego opisuję w mojej retro kryminalnej powieści „Tajemnica Hipka Wariata” prowadził swoje ciemne interesy w Warszawie, Rosji, na Kresach, ale również w Lublinie. Być może przechadzając się Starym Miastem zawędrował na Rybną 4?

Zapraszamy na spotkanie z Mariuszem Gadomskim, który opowie nie tylko o Hipku i jego lubelskich śladach, ale również o innych groźnych przestępcach, którzy dawno temu siali w Lublinie popłoch, opisanych m.in. w zbiorze „Retrozbrodnie”.

Do zobaczenia 18 kwietnia o godzinie 17:30!

„Zakamarki wyobrażni” to seria ilustracji, które każdy może interpretować przez pryzmat własnych odczuć, nie ma tam jednej zaszytej wizji. To obrazy, które można zabrać ze sobą do własnej wyobraźni i bawić się nimi tworząc kolejne kolaże. Czasem zamykam oczy i myślę, że wyobraźnia jest cudem, pięknym darem w którym może zdarzyć się wszystko, jest lepsza niż sen, możemy w niej kreować, dopasowywać elementy i stwarzać nowe. Łączyć to co nasuwa się na myśl pierwsze z tym co w bardzo odległej szufladzie pamięci. Moim marzeniem w dzieciństwie było móc przenieść to co w wyobraźni do realnego świata. Spełniam to marzenie przez całe życie, wciąż odkrywając nowe techniki i kreując obrazy, które pojawiają się w mojej głowie. Tym razem to malarstwo cyfrowe stało się medium do stworzenia serii ilustracji. Ma ono tą cudowną zaletę, że ze swobodą można rysować to co w duszy gra, a później zestawiać te elementy w przeróżne kompozycje, bez stresu że czegoś cofnąć się nie da, zupełnie jak w wyobraźni.

Ewelina Podsiadła

Wystawa czynna w godzinach otwarcia lokalu.

Serdecznie zapraszamy na akustyczny koncert autorski Pauliny Jarosz – wokalistki i songwriterki z Lublina!
Na gitarze zagrają Izabela Górska i Piotr Milczek.
Nie zabraknie nowego repertuaru zapowiadającego tegoroczne wydania.
Paulina Jarosz – wokalistka i songwriterka z Lublina. Z muzyką związana od zawsze, a od kilku lat niezależnie wydaje swoje autorskie, samodzielnie wyprodukowane utwory w serwisach streamingowych. Jej single „Jej zapach” i „Myślę że wiesz” debiutowały na trzecim miejscu Lublisty Radia Lublin, a „Jej zapach” został również nominowany do piosenki roku 2022 portalu Wasza Scena Muzyczna.
Izabela Górska – studentka kierunku Logopedia z audiologią, wokalistka i gitarzystka na co dzień związana z Teatrem ITP i J’Sound Studio Muzyki Rozrywkowej i Jazzu w Lublinie. Laureatka wielu ogólnopolskich konkursów wokalnych.
Piotr Milczek – na co dzień zawodowy strażak a po godzinach gitarzysta. Na żywo można było go usłyszeć m.in. w projekcie Może Lubelskich Muzyków 2022, kilku koncertach na lubelskich scenach, a studyjnie w „Piosence o miłości”.
Spotify:
YouTube:
9 kwietnia godz. 19:00
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak miło będzie wesprzeć muzyków zrzutką do kapelusza 😀
9 kwietnia godz. 19:00
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak miło będzie wesprzeć muzyków zrzutką do kapelusza 😀
„Muzyka to początek i koniec wszelkiej mowy” – stwierdził niegdyś Wilhelm Richard Wagner. Wielu miłośników dobrych brzmień nie wyobraża ich sobie bez właściwie dobranych słów.
Przed nami kolejna edycja cyklu spotkań poświęconych roli słowa w muzyce. Od kwietnia do czerwca w kawiarnio-księgarni Między Słowami w Lublinie odbywać się będą spotkania z osobami z różnych kręgów polskiej sceny muzycznej, piszącymi teksty do utworów muzycznych. Spotkania będą miały charakter wywiadu, który zwieńczy mini-koncert zaproszonego artysty/ki. Podczas wydarzenia tekściarze/rki i poeci/tki opowiedzą, jak wygląda ich proces twórczy, jak rozumieją rolę słowa w muzyce oraz znajdą różnice między wierszem a słowami do piosenki. Spotkania poprowadzi Jarek Jurkiewicz – muzyk, kompozytor, aranżer, filozof, członek duetu Jarząbek-Jurkiewicz.
Terminy spotkań:
➡️ 4 kwietnia, godz. 19:00, artysta: Ivan Davydenko – poeta, redaktor lubelskiego Magazynu Malkontenty, autor tomu poetyckiego „Halal”, za który otrzymał Poetycką Nagrodę Silesius 2023 w kategorii debiut roku oraz został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Artura Fryza na najlepszy poetycki debiut książkowy roku, autor podcastu „Jak zostać Ukraińcem”. W Polsce mieszka i tworzy od 2012 roku. Na co dzień mieszka w Lublinie.
➡️ 9 maja, godz. 19:00, artysta: Aldaron – gitarzysta, wokalista, autor piosenek, bard. O sobie pisze: „Filozofujący bard gitarowo-transowy, pieśni o tym, co wokół, co wewnątrz i z różnych perspektyw. Czasem zaniepokojenie, czasem ukojenie – tęsknota za pierwotną prawdą i miłością w świecie matrixa. Teksty bywają mantrą, koronką lub pejzażem. Dla wielu drogi poeta drogi.” Głównym obszarem jego twórczości tekściarskiej są Bieszczady, a artystę często można spotkać na koncertach w całej Polsce (i nie tylko). Zazwyczaj gra solowo, ale często dołączają zaprzyjaźnieni muzycy w różnych konfiguracjach, co tworzy unikalny, intymny charakter każdego koncertu.
➡️ 5 czerwca, godz. 19:00, artysta: Grzegorz Paczkowski – wykonawca z nurtu piosenki autorskiej, stylistycznie nawiązującym do poezji śpiewanej. Występuje od 2009 roku i ma na koncie wiele występów w domach kultury, klubach czy szkołach wielu miastach Polski, m.in. w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Gdyni, Bydgoszczy, Olsztynie, Wrocławiu czy Katowicach. Jego najważniejsze laury festiwalowe to m.in. I nagroda na Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” (2023), dwukrotnie zdobyta nagroda autorska im. Wojciecha Bellona na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (2015 i 2016), trzykrotnie zdobyta Nagroda Autorska im. Jacka Fałkiewicza (2016, 2017 i 2020), Nagroda Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu (2016), czy Nagroda ZAKR „Kryształowy Kamerton” (2022). O sobie mówi, że pisze, aby dać wyraz stanom rodzącym się w nim w odpowiedzi na wszystko, co go spotyka i porusza. Układa melodie, żeby nadać wierszom lotność i dynamikę, których brak przy samodzielnej, cichej lekturze. Śpiewa, bo to w miarę bezpieczny sposób na odreagowanie wewnętrznych niepokojów.
➡️ 19 czerwca, godz. 19:00, artystka: Magdalena Kuraś – wokalistka i autorka tekstów, łącząca w swojej twórczości muzykę, jazz, ludowiznę i pierwotność. Jest założycielką zespołu Magda Kuraś Quintet, który eksperymentuje z muzyką ludową, mantrami i improwizacją, tworząc
swoisty koncert rytualny. W 2020 roku wydała swój debiutancki album „Plony”, a w 2023 roku nagrała „Tryptyk biłgorajski” z Magda Kuraś Quintet, wydany przez Alpaka Records. Pochodzi z Biłgoraja, a pierwsze muzyczne kroki stawiała w Lublinie. Jest laureatką Lubelskich Wyróżnień Kulturalnych – “Żurawie” oraz Grand Prix – “Ladies Jazz”.
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin.
Patroni:
LOT Metropolia Lublin
Między Słowami Lublin
Radio Lublin
Radio Freee
Gazeta Wyborcza Lublin
TVP 3 Lublin 

Wystawa grafik lwowskich artystów Marii Hojn oraz Wołodymyra Topija, którzy na wychodźstwie w Lublinie stworzyli serię grafik (oraz ikonę św. Jana Chrzciciela) dotyczących aktualnej wojny w Ukrainie.
Grafiki przeznaczone do sprzedaży. Zbiórka przekazana będzie na samochody ratownicze na wschodzie Ukrainy, dostarczane za pośrednictwem pisarza Andrija Lubki.
Kontakt w sprawie zakupu prac: redakcja@kulturaenter.plWystawa czynna od 24 lutego w godzinach otwarcia księgarni.
9 marca zagości u nas hennistka Agnieszka, która wykonuje wzory w stylu arabskim, marokańskim a także biżuteryjnym i nowoczesnym. Do malowania stosuje barwniki w pełni bezpieczne dla skóry – hennę naturalną (kolor brązowy) oraz jaguą (kolor ciemnogranatowy), utrzymujące się na skórze 7-14 dni.
Można wybrać wzór ze wzornika dostępnego na miejscu (ceny od 20-150zł) lub przynieść własny projekt. Jeśli chcesz poznać cenę planowanego wzoru przed wydarzeniem, napisz wiadomość do Tatuaż Artystyczny HENNA Lublin
Zapraszamy w godz.12:00 – 20:00. Obowiązuje kolejka na miejscu – czas oczekiwania to zazwyczaj 20 minut, który można umilić sobie zamawiając kawę, herbatę lub deser 😃

Zima to dla nas zawsze czas intensywnej pracy, parzymy aromatyczne kawy i herbaty, serwujemy rozgrzewajace grzańce i poprawiająca humor gorącą czekoladę, dlatego w najbliższych dniach planujemy odpoczynek 😉 

 

W dniach 

23 – 26 grudnia

31 grudnia i 1 stycznia

lokal będzie nieczynny.

Wesołych Świąt, udanej zabawy sylwestrowej i wszustkiego dobrego w Nowym 2024 Roku!

Tobie również Święta kojarzą się z zapachem pomarańczy i cynamonu?
To są to warsztaty dla Ciebie!
Z pachnących i naturalnych składników takich jak anyż czy laski cynamonu wykonany świąteczne ozdoby, które będą piękną ozdobą świątecznego stołu lub miłym prezentem dla bliskich
🎁🎁🎁
Zrobimy:
herbatę zimową
ozdobę na choinkę na bazie wosku pszczelego
ozdoby do serwetek
świąteczny stroik
🌲🌲🌲
8 i 18 grudnia godz. 18:00
Czas trwania warsztatów 2 godziny
Koszt uczestnictwa wynosi 60 zł
Dla Osób które brały udział w poprzednich warsztatach 40 zł
Zapisy sms pod numerem 500493797
lub zaloga.kolory@gmail.com
Warsztaty poprowadzi Anna Kwiecińska – absolwentka m.in. kierunku „biżuteria i techniki złotnicze” Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania, miłośniczka różnych technik handmade.
Zapraszamy!
Zapraszamy na koncert „Poeci polskiej piosenki”, przygotowany przez Darka Kwiatkowskiego – lubelskiego wokalisty, pianisty i kompozytora. Posłuchamy zarówno znanych i lubianych utworów z tekstami Agnieszki Osieckiej i Jonasza Kofty, jak i autorskich wersji artysty.
Opracowania kompozycji na fortepian i śpiew stworzą niezapomniany klimat wydarzenia i pozwolą na intymne przeżywanie znakomitej twórczości tytułowych mistrzów słowa.
Obowiązuje zbiórka do kapelusza – mile widziane minimum 20zł.

12 grudnia o godz.17:00 zapraszamy na spotkanie z pisarką Teresą Moniką Rudzką wokół książki „Czas Emila”, stanowiącą drugą część cyklu „Czekoladowa dynastia”.
Emil Wedel pragnie żyć po swojemu, szybko jednak dochodzi do wniosku, że kontynuowanie rodzinnej tradycji stanowi jego powołanie i sens bytu.
Emil Wedel z żoną Eugenią wiodą szczęśliwą egzystencję, rodzą się im dzieci na czele z pierworodnym Janem, kolejnym właścicielem firmy.
W jej progach goszczą m.in. Henryk Sienkiewicz, Karol Szymanowski, Władysław Tatarkiewicz i przyszły pisarz Jarosław Iwaszkiewicz.
W tle powstanie styczniowe, później wybuch pierwszej wojny światowej i odzyskanie przez Polskę niepodległości.
O tym i nie tylko będzie rozmawiać z autorką Krzysztof Podniesiński.
Zapraszamy!

WĘDRUJĄCY ART FESTIWAL HADES SZEROKA 2023

Zgodnie z ideą festiwalu na spotkanie będą składać się trzy elementy – słowo, obraz i muzyka.
Gośćmi trzeciej odsłony festiwalu będą tłumacz poeta JAN MARIA KŁOCZOWSKI, artysta i pedagog JAROSŁAW KOZIARA oraz mistrz gitary klasycznej JAKUB NIEDOBOREK.
Zapraszamy 25 października o godz. 17:45
„Pociąg do Imperium” to podróż przez Rosję czasu wojny. Maja Wolny jako jedna z niewielu pisarzy i pisarek na świecie jeździ po kraju Putina tuż po ogłoszeniu przez Rosję mobilizacji. W atmosferze strachu i kontroli pokonuje ponad dziesięć tysięcy kilometrów koleją, marszrutkami, samolotem. Odwiedza wioski, prowincjonalne miasteczka i metropolie, przemierzając Rosję od Kaliningradu po Kołymę. Rozmawia ze studentami, intelektualistką, parą bezdomnych, byłym agentem FSB, znajomymi z dawnych lat i przypadkowo spotkanymi Rosjanami. Szuka odpowiedzi na pytanie, jak mieszkańcy tego ogromnego kraju postrzegają wojnę w Ukrainie, jak oceniają rządzących i wreszcie, dlaczego się nie buntują i czy wojna zmieniła ich stosunek do nie-Rosjan. Maja Wolny nie brnie w eksperckie analizy i oceny. Pyta, patrzy, słucha i zapisuje.
Spotkanie autorskie poprowadzi Jarosław Jurkiewicz.
Zapraszamy! 
Od kilku lat jesienią organizujemy „Lekcje z Kaczmarskim” dla młodzieży, często pojawiały się pytania czy dorośli też mogą wziąć udział w takich spotkaniach, specjalnie dla nich w Noc Księgarń zapraszamy na „Literackie piosenki Jacka Kaczmarskiego” wykonaniu lubelskiego duetu Adam.PanDarecki
Panowie zaprezentują utwory związane z literaturą, w których Kaczmarski przy pomocy słowa i muzyki opisał znane postaci czy dzieła literackie.
Duet Adam PanDarecki stara się jak najbardziej zachować duchowy przekaz utworów Kaczmarskiego, nie bojąc się eksperymentować z formą muzyczną, aranżując piosenki w sposób nieszablonowy, nierzadko zaskakujący. Doskonale uzupełniają się folkowe brzmienie gitary i rockowo-bluesowe dźwięki instrumentów klawiszowych, czy klasycznego pianina. Dodatkowym – bardzo cennym – atutem jest poprzedzanie każdej piosenki obszernym komentarzem, dotyczącym zarówno dzieła, o którym jest piosenka, jak i samego utworu.
Udział w koncercie jest bezpłatny, ale miło nam będzie jeśli wesprzecie muzyków zrzutką do kapelusza 😉
Zapraszamy 13 października o godz. 19:00!
Wydarzenie organizowane we współpracy z dystrybutorem książek OSDW Azymut. Więcej informacji oraz program Nocy Księgarń 2023 znajdziesz na www.nocksiegarn.pl.
Księgarnia Między Słowami jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”. 
Jacek Kaczmarski – przewodnik po kulturze to bezpłatne „lekcje” tematyczne dla młodzieży szkolnej w formie minikoncertów utworów Jacka Kaczmarskiego, treściowo związanych z literaturą, poezją, historią i malarstwem.
Spotkania poprowadzi Adam Jarząbek – muzyk, pasjonat i znawca twórczości Jacka Kaczmarskiego, ma kilkuletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą.
Do wyboru są cztery programy:

1. Jacek Kaczmarski i jego pieśni – program ogólny

2. Kaczmarski opowiada historię – piosenki związane z historią – zwłaszcza Polski – wydarzeniami historycznymi, postaciami itd.

3. Kaczmarski przedstawia literaturę – zestaw pieśni odwołujących się do postaci, autorów, czy dzieł literackich.

4. Kaczmarski „maluje” obrazy – piosenki Kaczmarskiego, w których przy pomocy słowa i muzyki opisał znakomite obrazy luminarzy światowego i polskiego malarstwa. W trakcie tego programu uczestnicy dodatkowo mają możliwość obejrzenia pokazu slajdów, przedstawiających opisywane przez Kaczmarskiego obrazy.

Zgłoszenia grup przyjmujemy od nauczycieli do 10 października pod adresem kontakt@miedzy-slowami.com.pl
Prosimy podać datę (październik 24, 25 lub 26; listopad 14, 15, 16, 21 lub 22) i godzinę (9:00 lub 10:30), preferowany temat spotkania oraz ilość uczestników.
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń.
Spotkania odbędą się w kawiarnio-księgarni Między Słowami przy ul. Rybnej 4.
Projekt Jacek Kaczmarski – przewodnik po kulturze dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

Program wydarzeń znajdziecie na stronie:
Do księgarni zapraszamy:
22 września w godzinach 16:30-19:00 na Ostry Dyżur Literacki
23 września w godzinach 16:30-18:00 na rodzinną grę terenową „Wnuczka antykwariusza”
Do zobaczenia!
Zapraszamy na kolejne spotkanie!
Tym razem zagości u nas Tomasz Mazur, autor bloga i podcastu Ze stoickim spokojem.
Rozmowę tradycyjnie poprowadzi Jarosław Jurkiewicz – z wykształcenia filozof, z pasji muzyk, kompozytor, aranżer, członek m.in. duetu Jarząbek-Jurkiewicz.
Tomasz Mazur (ur. 1972) – współczesny praktykujący stoik, dr filozofii, absolwent Instytutu Filozofii UW, gdzie przez dwanaście lat wykładał filozofię i prowadził seminaria poświęcone teoriom wartości i filozofii stoickiej. W roku 2009 założył nieformalne Centrum Praktyki Stoickiej i rozpoczął organizację publicznych spotkań, wykładów, warsztatów i seminariów zorientowanych na popularyzację stoicyzmu jako sztuki życia. W latach 2017-2021 był zaangażowany w projekt Stoic Way, w ramach którego powstał kompletny kurs praktyki stoickiej online. Od roku 2019 nagrywa podcast Ze stoickim spokojem. Opublikował kilkadziesiąt artykułów naukowych i popularnonaukowych, a także dziesięć książek popularyzujących filozofię jako taką, zwłaszcza zaś filozofię stoicką, między innymi: O stawaniu się stoikiem (2014), Wielki spokój. Trzydzieści antycznych lekcji dobrego życia według Muzoniusza Rufusa (2018), Zakazana historia filozofów (2019), Nieustające napomnienia (2021). Prowadzi spotkania, warsztaty oraz indywidualne konsultacje filozoficzno-stoickie. Zajmuje się także organizacją nauczania na szczeblu licealnym pełniąc funkcję Wicedyrektora i Koordynatora Programu Matury Międzynarodowej (IBDP) w 2 Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Pawła Jasienicy w Warszawie STO.
Między Słowami Karolina Pikuła jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”.
Zapraszamy na spotkanie z Sylwią Stano wokół książki „Opera na trzy śmierci”, będącej opowieścią o świecie, który autorka zna ze wspomnień swojej babki – Niny Stano. Czy ta historia wydarzyła się naprawdę, wiedzą tylko one.
Na gruzach Warszawy wybucha życie. Gustawa Starewicz wojenne traumy leczy alkoholem, przypadkowym seksem i śpiewem. Bieda i brak perspektyw sprawiają, że pogrąża się w beznadziei. Kiedy jej mistrzyni – diwa znana jako Baden-Baden – umiera na oczach Gustawy, dziewczyna dostaje szansę, by zastąpić ją podczas koncertów inaugurujących scenę operową w Puszczy Białowieskiej.
Pakuje kostiumy i wyjeżdża, by zamieszkać w wozie cyrkowym w sercu prastarego lasu. To tam Gustawa Starewicz zamienia się w Gustę Star. Staje się królową sceny i królową życia.
Podnosząca się z ruin Warszawa i nieposkromiona dzika natura, miejscy szarlatani i puszczańskie magiczne obrzędy. Zazdrość, nienawiść, miłość i bezlitosna walka opozycjęna szczycie. Trzy zbrodnie i trzy śmierci. Czy łączy je tylko opera?
Spotkanie poprowadzi Jarosław Jurkiewicz.
Zapraszamy!
Między Słowami Karolina Pikuła jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”.

.

„Lublin nad łąką przysiadł. Sam był i cisza (…)” – Lublin niejednokrotnie stanowił inspirację dla rodzimych poetów. Ślady poezji takich twórców jak Józef Czechowicz i Anna Kamieńska nadal są dostrzegalne na Starym Mieście, o czym będą mogli się przekonać uczestnicy spaceru „Śladami lubelskiej poezji”, który poprowadzi Stowarzyszenie Edukacji i Kultury „Literat” 📜
Wydarzenie rozpocznie się 1️⃣6️⃣ września o godzinie 11:00 przy Latarni Pamięci w Lublinie. Podczas przechadzki nie tylko na nowo odkryjemy niektóre szlaki lubelskiego poematu Józefa Czechowicza, ale również konkretne punkty na mapie Miasta związane z młodością Anny Kamieńskiej. Zakątki najstarszych ulic Lublina i Krakowskiego Przedmieścia kryją przed nami mnóstwo lirycznej aury. 🧑‍🎤 🤔
Spacer odbędzie się z przewodnikiem, a na trasie będzie można napotkać wspomnianych artystów odgrywanych przez animatorów. 👣🎭
Zapraszamy!
Między Słowami Karolina Pikuła jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”.

Zapraszamy na wernisaż wystawy Edyty Gałan!
Pochodzę z Krynic, małej miejscowości na wschodzie Polski, w pół drogi między Zamościem a Tomaszowem. Drzewa kocham odkąd pamiętam. Kiedyś uwielbiałam się na nie wspinać i podziwiać wędrując samotnie po okolicy, dziś maluję je z taką samą miłością oraz działam na ich rzecz w Inicjatywie Lokalnej Między Drzewami we Włodawie, gdzie mieszkam. W międzyczasie ukończyłam Liceum Plastyczne w Zamościu i uzyskałam dyplom z litografii na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Moje prace wystawiałam w cyklu wystaw autorskich DrzewoStany w pięknych wnętrzach synagogi w Zamościu, cerkwi w Orli i Dubiecku, Kozienickiego Domu Kultury i Magii Przejścia w Pieszowoli.
Malując staram się zatrzymać w pamięci bliskie mi miejsca i krajobrazy, które coraz częściej tracimy na zawsze, niszcząc piękno otaczającego nas świata w krótkowzrocznej pogoni za zyskiem i bez zrozumienia naszych własnych, najgłębszych, biologicznych i duchowych potrzeb. Malowanie jest dla mnie swojego rodzaju terapią. Pozwala mi koić smutek po traconym w zatrważającym tempie pięknie natury i nabierać sił do stawiania czoła wyzwaniom, które wiążą się z naszymi codziennymi, nierzadko trudnymi i niewdzięcznymi, działaniami w jej obronie. Mam nadzieję, że moje obrazy mogą również przynieść radość i ukojenie wszystkim oglądającym.
Najchętniej maluję akrylami na tekturze introligatorskiej. Więcej moich prac można obejrzeć na mojej stronie www.pasiastystworek.pl i w internetowej galerii sztuki Saatchi Art http://www.saatchiart.com/edytagalan
Wystawa będzie czynna do 15 października.
Zapraszamy!
Między Słowami Karolina Pikuła jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”.
Zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu Gdzie poezja łączy się z muzyką organizowanego przez Stowarzyszenie Edukacji i Kultury „Literat”
Tym razem zagości u nas Łukasz Wiśniewski –
wokalista, kompozytor, autor tekstów, który opowie o swojej twórczości oraz oczywiście zagra kilka utworów 🎤🎸
Spotkanie tradycyjne poprowadzi Jarek Jurkiewicz
Zapraszamy!

.

Wystawa jest częścią projektu „Archeologia kruchej materii. Ważkość archiwów fotograficznych w procesie ocalenia pamięci”. Składają się na nią odbitki z anonimowych negatywów odnalezionych przez przypadkową osobę w archiwum przeznaczonym do likwidacji. Negatywy są datowane, najstarsze pochodzą z roku 1939. Zdjęcia zostały wykonane (prawdopodobnie przez ambitnego fotografa-amatora) w Lublinie i na Lubelszczyźnie. Na kopertach, w których zostały posegregowane znajdują się nazwy miejscowości i czasami nazwiska sportretowanych osób.
Odbite współcześnie na papierach różnego typu, są świadectwem minionego czasu i miejsca. Wystawa jest furtką do zgłębienia ich historii – być może ktoś ze zwiedzających rozpozna kadr, rysy twarzy, bądź miejsce, co
pozwoli poszerzyć wiedzę o tym niezwykłym zbiorze. Archiwum jest jednym z trzech, na których bazuje projekt – pozostałe to archiwum Zbigniewa Łazowskiego, fotografa, dokumentalisty, filmowca-amatora oraz paryskie archiwum Bogdana Konopki.
Projekt jest realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dorota Mościbrodzka – fotograf, poetka, tłumacz języka rosyjskiego. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2019 oraz 2023 w dziedzinie sztuk wizualnych. Uczyła się w
Lubelskiej Szkole Fotografii, Akademii Fotografii w Warszawie oraz w Pracowni Fotografii Centrum Kultury w Lublinie. Zajmuje się fotografią srebrową – autorską i archiwalną.
3 lipca zapraszamy na kolejne warsztaty z robienia zakładek!
Na spotkaniu poznacie przeróżne techniki – od tuszu i akwareli do kolaży z materiałów z odzysku (co pozwoli nadać im wymiar upcyklingowy) do malowania kawą i wprowadzenia do wykonywania biżuterii handmade. To propozycja dla tych, którzy chcą poznać coś nowego, miło spędzić czas lub własnoręcznie wykonać unikatowy prezent.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji miejsc pod adresem kontakt@miedzy-slowami.com.pl
lub pod numerem telefonu 508 217 014
Warsztaty poprowadzi Anna Kwiecińska – absolwentka m. in. kierunku „biżuteria i techniki złotnicze” Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania oraz Policealnej Szkoły Pracowników Służb Społecznych.
Między Słowami Karolina Pikuła jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”.

.

20 czerwca o godz. 19:00 w ramach cyklu „Gdzie poezja łączy się z muzykę” zagości u nas Bartosz Luz – członek zespołu Żywi Joł, grającego tzw. „etno-rap”. O swojej twórczości tekściarskiej podczas pracy nad jednej z płyt pisze: „Teksty Luza, czyli moje, to próba ujęcia głową tego, co chce powiedzieć serce. Biorę pełną odpowiedzialność za przekaz i dbam o to, by promować istotne wartości. Teksty są przemyślane, pisane z intencją pokoju, zjednoczenia, miłości i bliskości pomiędzy nami wszystkimi”. Jego wykonaniom towarzyszy bęben obręczowy ze Stambułu, podwójny flet pentatoniczny z Meksyku, drumla z Kambodży i inne artefakty.

Wstęp wolny

Jedyna taka rzeczywistość – spotkanie autorskie
Ewa Frączek:
urodzona w Lublinie w roku Orwella, oba fakty uważa za ważne i nieprzypadkowe. Autorka trzech książek poetyckich, z których dwie – Reorientacja (2017) i Niedoskonałości (2019) były wydane jako nagrody w ogólnopolskich konkursach poetyckich.
Jedyną taką rzeczywistość uważa za podsumowanie kilku dziwnych lat, które zmieniły świat (pozostawiając go w efekcie dokładnie takim samym, jakim był od zawsze), a jednocześnie były najważniejszymi latami przemian w jej własnym życiu (z dokładnie tym samym efektem).
19 czerwca porozmawiamy z Ewą o tych dziwnych latach, o jej stosunku do poezji, twórczości i o tym dlaczego warto pisać. Spotkanie nosi miano „autorskiego”, więc głównym bohaterem tego wydarzenia będzie nie tylko Autorka, ale również jej książka, z której Ewa przeczyta kilka utworów i którą z pewnością podpisze zainteresowanym.
Spotkanie poprowadzi Jarosław Jurkiewicz.
Księgarnia Między Słowami Karolina Pikuła jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”
🏆 Popularny kwartalnik na osiem liter* zaprasza na 15. Ogólnopolski Turniej Krzyżówek! 🏆
W tym roku Fundacja PRZEKRÓJ wspiera księgarnie kameralne!
🟥 18 czerwca o godz. 16:00  w 13 księgarniach kameralnych w całej Polsce rozpocznie się wielka gimnastyka szarych komórek. Do udziału zapraszamy zarówno amatorów zagadek słowno-literowych, jak i zawodowych szaradzistów.
 Zasady:
📌 Turniej odbędzie się w tym samym czasie w 13 księgarniach kameralnych w Polsce.
📌 Wszyscy uczestnicy i uczestniczki rozwiązują tę samą krzyżówkę.
📌 Krzyżówkę można rozwiązywać indywidualnie lub w małych (ale liczących nie więcej niż 3 osoby grupach)
📌 Do udziału w turnieju w każdym mieście może zgłosić się maksymalnie 30 osób (liczba uczestników i uczestniczek jest uzależniona od możliwości lokalowych księgarni)
❗Podczas turnieju nie można ściągać ani korzystać z urządzeń elektronicznych, słowników oraz Internetu!
📌 Krzyżówkę rozwiązujemy na czas – rozwiązania wraz z wynikiem czasowym zostaną przekazane przez koordynatorów poszczególnych księgarń koordynatorom głównym.
📌 Zwycięża ten/ta, kto pierwszy/pierwsza odda w pełni poprawnie rozwiązaną krzyżówkę (uzupełni wszystkie pola i poda hasło).
📌 Zwycięzcę/zwyciężczynię wyłonimy w każdym mieście oraz dodatkowo jednego laureata bądź jedną laureatkę ogólnopolską.
🏆 Przewidujemy nagrody pieniężne (w formie bonu do wydania w wybranej turniejowej księgarni kameralnej) oraz nagrody rzeczowe!
Warto zapisać się wcześniej w swojej księgarni, by mieć gwarancję udziału w turnieju!
Więcej informacji na stronie: www.przekroj.pl
🏆 Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
*„Przekrój”
„Kasia i Tomek” to muzyczny i małżeński duet wykonujący piosenkę autorską.
Wspólną pasję realizują od 2013 roku.
Kasia pisze i wyśpiewuje własne teksty, Tomek akompaniuje jej na gitarze. Muzykę dopracowują wspólnie.
Pomysły na melodie rodzą się zwykle wraz z tekstem, choć bywa także, że powodują jego powstanie. Podczas koncertów budują niepowtarzalny klimat. Głównie poprzez niebanalne, autorskie teksty i muzykę w liryczno-rockowym klimacie, ale także anegdotki z codziennego życia, którymi Kasia umiejętnie dzieli się z publicznością.
W 2021 r. Kasia otrzymała Stypendium Prezydenta Miasta Lublin, dzięki czemu duet nagrał i wydał swoją debiutancką płytę zatytułowaną „Będzie dobrze”. Trafiła ona już do ponad 300 odbiorców i zbiera bardzo pozytywne opinie. Nie bez znaczenia jest fakt, że w nagraniu wzięli udział zaprzyjaźnieni muzycy, ubogacając tym samym brzmienie piętnastu zarejestrowanych utworów. W styczniu 2023r. płyta została nominowana do tytułu: „Płyta roku w Radiu Danielka”.
Kasia Szczepaniak – teksty, muzyka, wokal
Tomek Szczepaniak – muzyka, gitara
Bilety w formie zrzutki „do kapelusza” ☺️
Rezerwacje stolików pod numerem 508 217 014
Zapraszamy 11 maja na godz. 19:00!

Polecamy cykl spotkań organizowanych przez Sowarzyszenie „Ulica Krótka”!

W sobotę 20 maja zapraszamy na spacer po Lublinie czasów Bolesława Prusa. Wydarzenie odbędzie się niemal dokładnie w 111 rocznicę śmierci pisarza. Podczas spaceru sięgniemy do starych rycin i fotografii przedstawiających Lublin i artykułów z ówczesnej prasy.
❗Początek spaceru na Rynku Starego Miasta przed Trybunałem Koronnym o godz. 11:00.
30 maja o godz. 18:00 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Lublin Bolesława Prusa” w kawiarni Między Słowami. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane ilustracje przedstawiające miejsca związane z dzieciństwem i czasami szkolnymi Aleksandra Głowackiego (Bolesława Prusa). Zostaną także omówione obiekty opisywane w jego artykułach publikowanych w warszawskich gazetach, gdy – już jako sławny pisarz i publicysta – odwiedzał Lublin w późniejszych latach. Ilustracje stanowią przede wszystkim materiały ikonograficzne z XIX i początku XX wieku, najbardziej zbliżone czasowo do lat, w których Prus przebywał w Lublinie.
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.
Między Słowami Karolina Pikuła jest beneficjentem programu własnego „Certyfikat dla małych księgarni”.
22 maja o godz. 18:00 zapraszamy na warsztaty z robienia zakładek będą punktem wyjścia do poznania przeróżnych technik – od tuszu i akwareli do kolaży z materiałów z odzysku (co pozwoli nadać im wymiar upcyklingowy) do malowania kawą i wprowadzenia do wykonywania biżuterii handmade. To propozycja dla tych, którzy chcą poznać coś nowego, miło spędzić czas lub własnoręcznie wykonać unikatowy prezent na zbliżający się Dzień Matki.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji miejsc pod adresem kontakt@miedzy-slowami.com.pl lub pod numerem telefonu 508 217 014
Warsztaty poprowadzi Anna Kwiecińska – absolwentka m. in. kierunku „biżuteria i techniki złotnicze” Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania, oraz Policealnej Szkoły Pracowników Służb Społecznych która wstawia Retro Pocztówki do naszej kawiarni.
Rewers pocztówki zaprojektowany przez: blu by design
Autorem zdjęcia portretowego jest: Krzysztof Stępniak
Między Słowami Karolina Pikuła jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”. 

„Muzyka nie jest w nutach, ale w ciszy pomiędzy dźwiękami” – stwierdził niegdyś Wolfgang Amadeusz Mozart. Wielu melomanów i melomanek nie potrafi wyobrazić sobie dobrych brzmień bez odpowiednio dobranych słów.

Przed nami cykl spotkań poświęconych roli słowa w muzyce. Raz w miesiącu w kawiarnio-księgarni Między Słowami odbywać się będą spotkania z osobami z różnych kręgów polskiej sceny muzycznej, piszącymi teksty do utworów muzycznych. Spotkania będą miały charakter wywiadu, który zwieńczy mini-koncert zaproszonego artysty/ki. Podczas wydarzenia tekściarze/rki i poeci/tki opowiedzą, jak wygląda ich proces twórczy, jak rozumieją rolę słowa w muzyce oraz znajdą różnice między wierszem a słowami do piosenki. Spotkania poprowadzi Jarek Jurkiewicz – muzyk, kompozytor, aranżer, filozof, członek duetu Jarząbek-Jurkiewicz.
Terminy spotkań:
🔴 12 kwietnia, godz. 19:00, artysta: Marek Andrzejewski – poeta, pieśniarz i kompozytor, aktywny muzycznie od pierwszej połowy lat 90., laureat wielu konkursów wokalnych oraz zdobywca nagród na ogólnopolskich festiwalach muzycznych. W latach 90–tych współpracował z folkowym zespołem „Orkiestra św. Mikołaja”, z teatrem „Gardzienice” i z Teatrem Grupa Chwilowa. W 1995 roku razem z muzykami z Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach utworzył siedmioosobową „Grupę Niesfornych”. Od roku 1999 współzałożyciel i członek zespołu Lubelska Federacja Bardów. Wielokrotnie reprezentował środowisko lubelskie na koncertach galowych Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

🔴 18 maja, godz. 19:00, artystka: Katka Kotecka – od 2009 roku wykonuje piosenkę autorską. Śpiewa/pisze zarówno po polsku, jak i po angielsku. Pisze o sobie: „Piosenki są dla mnie fotografiami ciągłego szukania odpowiedzi, oswajania rzeczywistości, mojego mikro-chaosu. Fotografiami ruchu. Poruszonymi, niekiedy prześwietlonymi obrazkami chwil, pozamykanymi w słowach, w ramki dźwięków.” Od kilku lat koncertuje w Polsce, ale także za granicą (m.in.: Praga, Wilno, Lwów, Budapeszt, Ostrava, Brno). Jest laureatką ogólnopolskich festiwali piosenki autorskiej oraz poetyckiej.

🔴 20 czerwca, godz. 19:00, artysta: Bartosz Luz – członek zespołu Żywi Joł, grającego tzw. „etno-rap”. O swojej twórczości tekściarskiej podczas pracy nad jednej z płyt pisze: „Teksty Luza, czyli moje, to próba ujęcia głową tego, co chce powiedzieć serce. Biorę pełną odpowiedzialność za przekaz i dbam o to, by promować istotne wartości. Teksty są przemyślane, pisane z intencją pokoju, zjednoczenia, miłości i bliskości pomiędzy nami wszystkimi”. Jego wykonaniom towarzyszy bęben obręczowy ze Stambułu, podwójny flet pentatoniczny z Meksyku, drumla z Kambodży i inne artefakty.
🔴 06 września, godz. 19:00, artysta: Łukasz „Wiśnia” Wiśniewski – wokalista, multiinstrumentalista, kompozytor, autor tekstów, jak również jeden z najbardziej utytułowanych polskich harmonijkarzy. Jest zdobywcą wielu nagród na festiwalach, doceniających jego zdolności instrumentalne. Przez wiele lat corocznie był wyróżniany w prestiżowych rankingach prowadzonych przez czasopismo “Twój Blues” w kategorii najlepszy wokalista, najlepszy harmonijkarz oraz zespół roku. Lider zespołów Kraków Street Band, Hard Times oraz członek super-grupy Harmonijkowy Atak. W 2019 roku album “Going away” jego grupy Kraków Street Band został nominowany do nagrody Fryderyki w kategorii „Album roku Blues/Country”.
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin w ramach programu Miasto Kultury 2023

Zapraszamy na spotkanie z Łukaszem Bajdą autorem publikacji o Bieszczadach pełnych opowieści o górach, przyrodzie, historii i ludziach – o wszystkim tym, co w Bieszczadach piękne, wyjątkowe i pasjonujące. Stanowiących subiektywne kompendium wiedzy, w którym każdy, zarówno ten, kto zaczyna przygodę z Bieszczadami, jak i ten, który zna je na wylot – znajdzie coś dla siebie.
Łukasz Bajda (ur. 1986 r.) – historyk, regionalista i przewodnik beskidzki. W 2015 roku obronił pracę doktorską na Wydziale Humanistycznym UMCS. Od urodzenia związany z Podkarpaciem, dzieciństwo spędził w Bieszczadach. Miłośnik podróży, literatury i wędrówek górskich. Członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu, wychowanek Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Lublinie.
Autor licznych publikacji poświęconych historii i atrakcjom turystycznym Podkarpacia, w tym książek: „Balowie. Z bieszczadzkich lasów na salony Krakowa i Lwowa” (2011), „Szlachta w Bieszczadach i na Pogórzu. Czasy saskie i stanisławowskie” (2017), „Baligród. Historia bieszczadzkiego miasteczka” (2018), „Bieszczady. To, co najważniejsze” (2020), „555 zagadek o Bieszczadach” (2021) oraz „Bieszczady. Opowieści przewodnika” (2022).
Spotkaniu towarzyszy wystawa zdjęć Sławomira Latosa, prezentujących jego fascynację Bieszczadami.
Między Słowami Karolina Pikuła jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”.
Zapraszamy na wystawę fotografii Sławomira Latosa.
Księgarnia Między Słowami Karolina Pikuła  jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”. 

.

Zapraszamy na koncert „Poeci polskiej piosenki”, przygotowany przez Darka Kwiatkowskiego – lubelskiego wokalisty, pianisty i kompozytora. Posłuchamy zarówno znanych i lubianych utworów z tekstami Agnieszki Osieckiej i Jonasza Kofty, jak i autorskich wersji artysty. Opracowania kompozycji na fortepian i śpiew stworzą niezapomniany klimat wydarzenia i pozwolą na intymne przeżywanie znakomitej twórczości tytułowych mistrzów słowa.
Dodatkową okazją do spotkania jest przypadająca na 7 marca dwudziesta szósta rocznica śmierci Agnieszki Osieckiej.
Wstęp – zbiórka do kapelusza na rzecz Schroniska dla Zwierząt w Lublinie
Księgarnia Między Słowami jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”. 

.

Program „Wojna postu z karnawałem”, przygotowany przez Adam Jarząbka i Darka Kwiatkowskiego zawiera wybrane utwory Jacka Kaczmarskiego inspirowane malarstwem. Są to piosenki, w których Kaczmarski słowem i muzyką ilustruje znane – i mniej znane – obrazy światowych luminarzy malarstwa. Kaczmarski jednak nie poprzestaje na zwykłym „opisaniu” tych dzieł – zazwyczaj jego teksty oprócz opisania warstwy wizualnej wybiegają znacznie poza zwykłe postrzeganie tych dzieł, a ponadczasowe i wręcz filozoficzne konteksty odgrywają ogromną rolę.
Utwory, zaaranżowane przez Adama i Darka na gitarę akustyczną i pianino, z jednej strony nawiązują do klasycznego ich brzmienia, z drugiej zaś strony – poprzez twórcze odejście od „dogmatycznego” traktowania piosenek Kaczmarskiego – wybrzmiewać będą jako osobiste interpretacje.
W trakcie koncertu widzowie będą na bieżąco oglądać obrazy, których dotyczyć będą piosenki. Będzie to więc coś więcej, niż koncert – będzie to spektakl słowno-muzyczno-wizualny, dodatkowo wyposażony w komentarze dotyczące zarówno dzieł muzycznych, jak i malarskich.
Warto zaznaczyć, że koncert, który odbędzie się 21 lutego 2023 r. w „Między Słowami” w Lublinie, będzie premierą tego programu. Dodatkowo – będzie to premierowy występ duetu Adam Jarząbek i Darek Kwiatkowski.
wstęp – zbiórka do kapelusza

W ramach współpracy z Liceum Śródziemnomorskim im. św. Dominika Guzmana w Lublinie w księgarni odbyło się spotkanie wokół życia i twórczości literatów związanych z powstaniem styczniowym.

Księgarnia Między Słowami jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”

Zaparszamy na kolejne spotkanie!
Bohaterką wydarzenia będzie Ewa Frączek, Lublinianka mieszkająca w Warszawie, edukatorka, eseistka, poetka, współpracowniczka kwartalnika literacko-artystycznego „Szafa”, współredaktorka czasopisma „W kratkę” dla kobiet osadzonych w Areszcie Śledczym, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Zdeklarowana racjonalistka, ostatnio zainteresowana tematyką faktów i mitów w obszarze rozwoju osobistego. O poezji, esejach, planowanej książce oraz o tym, czym ostatnio się interesuje, autorka opowie gościom kawiarni, a pytania zadał będzie Jarek Jurkiewicz.
Drugą część wieczoru uświetni znany lubelski duet Jarząbek-Jurkiewicz, wykonujący rozpoetyzowany akustyczny folk-rock. Podczas koncertu wybrzmią utwory m.in. z tekstami Ewy Frączek.

Księgarnia Między Słowami jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”

Kaczmarski – przewodnik po kulturze to bezpłatne „lekcje” tematyczne dla młodzieży szkolnej w formie minikoncertów utworów Jacka Kaczmarskiego, treściowo związanych z literaturą, poezją, historią i malarstwem.
Spotkania poprowadzi Adam Jarząbek – muzyk, pasjonat i znawca twórczości Jacka Kaczmarskiego, ma kilkuletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą.

Zgłoszenia grup przyjmujemy od nauczycieli do 16 października pod adresem kontakt@miedzy-slowami.com.pl
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń.

Projekt Jacek Kaczmarski – przewodnik po kulturze dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt Kaczamrski – przewodnik po kulturze edycja 2022 i 2023 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

„Muzyka to początek i koniec wszelkiej mowy” – stwierdził niegdyś Wilhelm Richard Wagner. Wielu miłośników dobrych brzmień nie wyobraża ich sobie bez właściwie dobranych słów.
Przed nami kolejna edycja cyklu spotkań poświęconych roli słowa w muzyce. Od kwietnia do czerwca w kawiarnio-księgarni Między Słowami w Lublinie odbywać się będą spotkania z osobami z różnych kręgów polskiej sceny muzycznej, piszącymi teksty do utworów muzycznych. Spotkania będą miały charakter wywiadu, który zwieńczy mini-koncert zaproszonego artysty/ki. Podczas wydarzenia tekściarze/rki i poeci/tki opowiedzą, jak wygląda ich proces twórczy, jak rozumieją rolę słowa w muzyce oraz znajdą różnice między wierszem a słowami do piosenki. Spotkania poprowadzi Jarek Jurkiewicz – muzyk, kompozytor, aranżer, filozof, członek duetu Jarząbek-Jurkiewicz.
Terminy spotkań:
➡️ 4 kwietnia, godz. 19:00, artysta: Ivan Davydenko – poeta, redaktor lubelskiego Magazynu Malkontenty, autor tomu poetyckiego „Halal”, za który otrzymał Poetycką Nagrodę Silesius 2023 w kategorii debiut roku oraz został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Artura Fryza na najlepszy poetycki debiut książkowy roku, autor podcastu „Jak zostać Ukraińcem”. W Polsce mieszka i tworzy od 2012 roku. Na co dzień mieszka w Lublinie.
➡️ 9 maja, godz. 19:00, artysta: Aldaron – gitarzysta, wokalista, autor piosenek, bard. O sobie pisze: „Filozofujący bard gitarowo-transowy, pieśni o tym, co wokół, co wewnątrz i z różnych perspektyw. Czasem zaniepokojenie, czasem ukojenie – tęsknota za pierwotną prawdą i miłością w świecie matrixa. Teksty bywają mantrą, koronką lub pejzażem. Dla wielu drogi poeta drogi.” Głównym obszarem jego twórczości tekściarskiej są Bieszczady, a artystę często można spotkać na koncertach w całej Polsce (i nie tylko). Zazwyczaj gra solowo, ale często dołączają zaprzyjaźnieni muzycy w różnych konfiguracjach, co tworzy unikalny, intymny charakter każdego koncertu.
➡️ 5 czerwca, godz. 19:00, artysta: Grzegorz Paczkowski – wykonawca z nurtu piosenki autorskiej, stylistycznie nawiązującym do poezji śpiewanej. Występuje od 2009 roku i ma na koncie wiele występów w domach kultury, klubach czy szkołach wielu miastach Polski, m.in. w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Gdyni, Bydgoszczy, Olsztynie, Wrocławiu czy Katowicach. Jego najważniejsze laury festiwalowe to m.in. I nagroda na Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” (2023), dwukrotnie zdobyta nagroda autorska im. Wojciecha Bellona na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (2015 i 2016), trzykrotnie zdobyta Nagroda Autorska im. Jacka Fałkiewicza (2016, 2017 i 2020), Nagroda Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu (2016), czy Nagroda ZAKR „Kryształowy Kamerton” (2022). O sobie mówi, że pisze, aby dać wyraz stanom rodzącym się w nim w odpowiedzi na wszystko, co go spotyka i porusza. Układa melodie, żeby nadać wierszom lotność i dynamikę, których brak przy samodzielnej, cichej lekturze. Śpiewa, bo to w miarę bezpieczny sposób na odreagowanie wewnętrznych niepokojów.
➡️ 19 czerwca, godz. 19:00, artystka: Magdalena Kuraś – wokalistka i autorka tekstów, łącząca w swojej twórczości muzykę, jazz, ludowiznę i pierwotność. Jest założycielką zespołu Magda Kuraś Quintet, który eksperymentuje z muzyką ludową, mantrami i improwizacją, tworząc
swoisty koncert rytualny. W 2020 roku wydała swój debiutancki album „Plony”, a w 2023 roku nagrała „Tryptyk biłgorajski” z Magda Kuraś Quintet, wydany przez Alpaka Records. Pochodzi z Biłgoraja, a pierwsze muzyczne kroki stawiała w Lublinie. Jest laureatką Lubelskich Wyróżnień Kulturalnych – “Żurawie” oraz Grand Prix – “Ladies Jazz”.
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin.
Patroni:
LOT Metropolia Lublin
Między Słowami Lublin
Radio Lublin
Radio Freee
Gazeta Wyborcza Lublin
TVP 3 Lublin 

Wystawa grafik lwowskich artystów Marii Hojn oraz Wołodymyra Topija, którzy na wychodźstwie w Lublinie stworzyli serię grafik (oraz ikonę św. Jana Chrzciciela) dotyczących aktualnej wojny w Ukrainie.
Grafiki przeznaczone do sprzedaży. Zbiórka przekazana będzie na samochody ratownicze na wschodzie Ukrainy, dostarczane za pośrednictwem pisarza Andrija Lubki.
Kontakt w sprawie zakupu prac: redakcja@kulturaenter.plWystawa czynna od 24 lutego w godzinach otwarcia księgarni.
9 marca zagości u nas hennistka Agnieszka, która wykonuje wzory w stylu arabskim, marokańskim a także biżuteryjnym i nowoczesnym. Do malowania stosuje barwniki w pełni bezpieczne dla skóry – hennę naturalną (kolor brązowy) oraz jaguą (kolor ciemnogranatowy), utrzymujące się na skórze 7-14 dni.
Można wybrać wzór ze wzornika dostępnego na miejscu (ceny od 20-150zł) lub przynieść własny projekt. Jeśli chcesz poznać cenę planowanego wzoru przed wydarzeniem, napisz wiadomość do Tatuaż Artystyczny HENNA Lublin
Zapraszamy w godz.12:00 – 20:00. Obowiązuje kolejka na miejscu – czas oczekiwania to zazwyczaj 20 minut, który można umilić sobie zamawiając kawę, herbatę lub deser 😃

Zima to dla nas zawsze czas intensywnej pracy, parzymy aromatyczne kawy i herbaty, serwujemy rozgrzewajace grzańce i poprawiająca humor gorącą czekoladę, dlatego w najbliższych dniach planujemy odpoczynek 😉 

 

W dniach 

23 – 26 grudnia

31 grudnia i 1 stycznia

lokal będzie nieczynny.

Wesołych Świąt, udanej zabawy sylwestrowej i wszustkiego dobrego w Nowym 2024 Roku!

Tobie również Święta kojarzą się z zapachem pomarańczy i cynamonu?
To są to warsztaty dla Ciebie!
Z pachnących i naturalnych składników takich jak anyż czy laski cynamonu wykonany świąteczne ozdoby, które będą piękną ozdobą świątecznego stołu lub miłym prezentem dla bliskich
🎁🎁🎁
Zrobimy:
herbatę zimową
ozdobę na choinkę na bazie wosku pszczelego
ozdoby do serwetek
świąteczny stroik
🌲🌲🌲
8 i 18 grudnia godz. 18:00
Czas trwania warsztatów 2 godziny
Koszt uczestnictwa wynosi 60 zł
Dla Osób które brały udział w poprzednich warsztatach 40 zł
Zapisy sms pod numerem 500493797
lub zaloga.kolory@gmail.com
Warsztaty poprowadzi Anna Kwiecińska – absolwentka m.in. kierunku „biżuteria i techniki złotnicze” Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania, miłośniczka różnych technik handmade.
Zapraszamy!
Zapraszamy na koncert „Poeci polskiej piosenki”, przygotowany przez Darka Kwiatkowskiego – lubelskiego wokalisty, pianisty i kompozytora. Posłuchamy zarówno znanych i lubianych utworów z tekstami Agnieszki Osieckiej i Jonasza Kofty, jak i autorskich wersji artysty.
Opracowania kompozycji na fortepian i śpiew stworzą niezapomniany klimat wydarzenia i pozwolą na intymne przeżywanie znakomitej twórczości tytułowych mistrzów słowa.
Obowiązuje zbiórka do kapelusza – mile widziane minimum 20zł.

12 grudnia o godz.17:00 zapraszamy na spotkanie z pisarką Teresą Moniką Rudzką wokół książki „Czas Emila”, stanowiącą drugą część cyklu „Czekoladowa dynastia”.
Emil Wedel pragnie żyć po swojemu, szybko jednak dochodzi do wniosku, że kontynuowanie rodzinnej tradycji stanowi jego powołanie i sens bytu.
Emil Wedel z żoną Eugenią wiodą szczęśliwą egzystencję, rodzą się im dzieci na czele z pierworodnym Janem, kolejnym właścicielem firmy.
W jej progach goszczą m.in. Henryk Sienkiewicz, Karol Szymanowski, Władysław Tatarkiewicz i przyszły pisarz Jarosław Iwaszkiewicz.
W tle powstanie styczniowe, później wybuch pierwszej wojny światowej i odzyskanie przez Polskę niepodległości.
O tym i nie tylko będzie rozmawiać z autorką Krzysztof Podniesiński.
Zapraszamy!

WĘDRUJĄCY ART FESTIWAL HADES SZEROKA 2023

Zgodnie z ideą festiwalu na spotkanie będą składać się trzy elementy – słowo, obraz i muzyka.
Gośćmi trzeciej odsłony festiwalu będą tłumacz poeta JAN MARIA KŁOCZOWSKI, artysta i pedagog JAROSŁAW KOZIARA oraz mistrz gitary klasycznej JAKUB NIEDOBOREK.
Zapraszamy 25 października o godz. 17:45
„Pociąg do Imperium” to podróż przez Rosję czasu wojny. Maja Wolny jako jedna z niewielu pisarzy i pisarek na świecie jeździ po kraju Putina tuż po ogłoszeniu przez Rosję mobilizacji. W atmosferze strachu i kontroli pokonuje ponad dziesięć tysięcy kilometrów koleją, marszrutkami, samolotem. Odwiedza wioski, prowincjonalne miasteczka i metropolie, przemierzając Rosję od Kaliningradu po Kołymę. Rozmawia ze studentami, intelektualistką, parą bezdomnych, byłym agentem FSB, znajomymi z dawnych lat i przypadkowo spotkanymi Rosjanami. Szuka odpowiedzi na pytanie, jak mieszkańcy tego ogromnego kraju postrzegają wojnę w Ukrainie, jak oceniają rządzących i wreszcie, dlaczego się nie buntują i czy wojna zmieniła ich stosunek do nie-Rosjan. Maja Wolny nie brnie w eksperckie analizy i oceny. Pyta, patrzy, słucha i zapisuje.
Spotkanie autorskie poprowadzi Jarosław Jurkiewicz.
Zapraszamy! 
Od kilku lat jesienią organizujemy „Lekcje z Kaczmarskim” dla młodzieży, często pojawiały się pytania czy dorośli też mogą wziąć udział w takich spotkaniach, specjalnie dla nich w Noc Księgarń zapraszamy na „Literackie piosenki Jacka Kaczmarskiego” wykonaniu lubelskiego duetu Adam.PanDarecki
Panowie zaprezentują utwory związane z literaturą, w których Kaczmarski przy pomocy słowa i muzyki opisał znane postaci czy dzieła literackie.
Duet Adam PanDarecki stara się jak najbardziej zachować duchowy przekaz utworów Kaczmarskiego, nie bojąc się eksperymentować z formą muzyczną, aranżując piosenki w sposób nieszablonowy, nierzadko zaskakujący. Doskonale uzupełniają się folkowe brzmienie gitary i rockowo-bluesowe dźwięki instrumentów klawiszowych, czy klasycznego pianina. Dodatkowym – bardzo cennym – atutem jest poprzedzanie każdej piosenki obszernym komentarzem, dotyczącym zarówno dzieła, o którym jest piosenka, jak i samego utworu.
Udział w koncercie jest bezpłatny, ale miło nam będzie jeśli wesprzecie muzyków zrzutką do kapelusza 😉
Zapraszamy 13 października o godz. 19:00!
Wydarzenie organizowane we współpracy z dystrybutorem książek OSDW Azymut. Więcej informacji oraz program Nocy Księgarń 2023 znajdziesz na www.nocksiegarn.pl.
Księgarnia Między Słowami jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”. 
Jacek Kaczmarski – przewodnik po kulturze to bezpłatne „lekcje” tematyczne dla młodzieży szkolnej w formie minikoncertów utworów Jacka Kaczmarskiego, treściowo związanych z literaturą, poezją, historią i malarstwem.
Spotkania poprowadzi Adam Jarząbek – muzyk, pasjonat i znawca twórczości Jacka Kaczmarskiego, ma kilkuletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą.
Do wyboru są cztery programy:

1. Jacek Kaczmarski i jego pieśni – program ogólny

2. Kaczmarski opowiada historię – piosenki związane z historią – zwłaszcza Polski – wydarzeniami historycznymi, postaciami itd.

3. Kaczmarski przedstawia literaturę – zestaw pieśni odwołujących się do postaci, autorów, czy dzieł literackich.

4. Kaczmarski „maluje” obrazy – piosenki Kaczmarskiego, w których przy pomocy słowa i muzyki opisał znakomite obrazy luminarzy światowego i polskiego malarstwa. W trakcie tego programu uczestnicy dodatkowo mają możliwość obejrzenia pokazu slajdów, przedstawiających opisywane przez Kaczmarskiego obrazy.

Zgłoszenia grup przyjmujemy od nauczycieli do 10 października pod adresem kontakt@miedzy-slowami.com.pl
Prosimy podać datę (październik 24, 25 lub 26; listopad 14, 15, 16, 21 lub 22) i godzinę (9:00 lub 10:30), preferowany temat spotkania oraz ilość uczestników.
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń.
Spotkania odbędą się w kawiarnio-księgarni Między Słowami przy ul. Rybnej 4.
Projekt Jacek Kaczmarski – przewodnik po kulturze dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

Program wydarzeń znajdziecie na stronie:
Do księgarni zapraszamy:
22 września w godzinach 16:30-19:00 na Ostry Dyżur Literacki
23 września w godzinach 16:30-18:00 na rodzinną grę terenową „Wnuczka antykwariusza”
Do zobaczenia!
Zapraszamy na kolejne spotkanie!
Tym razem zagości u nas Tomasz Mazur, autor bloga i podcastu Ze stoickim spokojem.
Rozmowę tradycyjnie poprowadzi Jarosław Jurkiewicz – z wykształcenia filozof, z pasji muzyk, kompozytor, aranżer, członek m.in. duetu Jarząbek-Jurkiewicz.
Tomasz Mazur (ur. 1972) – współczesny praktykujący stoik, dr filozofii, absolwent Instytutu Filozofii UW, gdzie przez dwanaście lat wykładał filozofię i prowadził seminaria poświęcone teoriom wartości i filozofii stoickiej. W roku 2009 założył nieformalne Centrum Praktyki Stoickiej i rozpoczął organizację publicznych spotkań, wykładów, warsztatów i seminariów zorientowanych na popularyzację stoicyzmu jako sztuki życia. W latach 2017-2021 był zaangażowany w projekt Stoic Way, w ramach którego powstał kompletny kurs praktyki stoickiej online. Od roku 2019 nagrywa podcast Ze stoickim spokojem. Opublikował kilkadziesiąt artykułów naukowych i popularnonaukowych, a także dziesięć książek popularyzujących filozofię jako taką, zwłaszcza zaś filozofię stoicką, między innymi: O stawaniu się stoikiem (2014), Wielki spokój. Trzydzieści antycznych lekcji dobrego życia według Muzoniusza Rufusa (2018), Zakazana historia filozofów (2019), Nieustające napomnienia (2021). Prowadzi spotkania, warsztaty oraz indywidualne konsultacje filozoficzno-stoickie. Zajmuje się także organizacją nauczania na szczeblu licealnym pełniąc funkcję Wicedyrektora i Koordynatora Programu Matury Międzynarodowej (IBDP) w 2 Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Pawła Jasienicy w Warszawie STO.
Między Słowami Karolina Pikuła jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”.
Zapraszamy na spotkanie z Sylwią Stano wokół książki „Opera na trzy śmierci”, będącej opowieścią o świecie, który autorka zna ze wspomnień swojej babki – Niny Stano. Czy ta historia wydarzyła się naprawdę, wiedzą tylko one.
Na gruzach Warszawy wybucha życie. Gustawa Starewicz wojenne traumy leczy alkoholem, przypadkowym seksem i śpiewem. Bieda i brak perspektyw sprawiają, że pogrąża się w beznadziei. Kiedy jej mistrzyni – diwa znana jako Baden-Baden – umiera na oczach Gustawy, dziewczyna dostaje szansę, by zastąpić ją podczas koncertów inaugurujących scenę operową w Puszczy Białowieskiej.
Pakuje kostiumy i wyjeżdża, by zamieszkać w wozie cyrkowym w sercu prastarego lasu. To tam Gustawa Starewicz zamienia się w Gustę Star. Staje się królową sceny i królową życia.
Podnosząca się z ruin Warszawa i nieposkromiona dzika natura, miejscy szarlatani i puszczańskie magiczne obrzędy. Zazdrość, nienawiść, miłość i bezlitosna walka opozycjęna szczycie. Trzy zbrodnie i trzy śmierci. Czy łączy je tylko opera?
Spotkanie poprowadzi Jarosław Jurkiewicz.
Zapraszamy!
Między Słowami Karolina Pikuła jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”.

.

„Lublin nad łąką przysiadł. Sam był i cisza (…)” – Lublin niejednokrotnie stanowił inspirację dla rodzimych poetów. Ślady poezji takich twórców jak Józef Czechowicz i Anna Kamieńska nadal są dostrzegalne na Starym Mieście, o czym będą mogli się przekonać uczestnicy spaceru „Śladami lubelskiej poezji”, który poprowadzi Stowarzyszenie Edukacji i Kultury „Literat” 📜
Wydarzenie rozpocznie się 1️⃣6️⃣ września o godzinie 11:00 przy Latarni Pamięci w Lublinie. Podczas przechadzki nie tylko na nowo odkryjemy niektóre szlaki lubelskiego poematu Józefa Czechowicza, ale również konkretne punkty na mapie Miasta związane z młodością Anny Kamieńskiej. Zakątki najstarszych ulic Lublina i Krakowskiego Przedmieścia kryją przed nami mnóstwo lirycznej aury. 🧑‍🎤 🤔
Spacer odbędzie się z przewodnikiem, a na trasie będzie można napotkać wspomnianych artystów odgrywanych przez animatorów. 👣🎭
Zapraszamy!
Między Słowami Karolina Pikuła jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”.

Zapraszamy na wernisaż wystawy Edyty Gałan!
Pochodzę z Krynic, małej miejscowości na wschodzie Polski, w pół drogi między Zamościem a Tomaszowem. Drzewa kocham odkąd pamiętam. Kiedyś uwielbiałam się na nie wspinać i podziwiać wędrując samotnie po okolicy, dziś maluję je z taką samą miłością oraz działam na ich rzecz w Inicjatywie Lokalnej Między Drzewami we Włodawie, gdzie mieszkam. W międzyczasie ukończyłam Liceum Plastyczne w Zamościu i uzyskałam dyplom z litografii na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Moje prace wystawiałam w cyklu wystaw autorskich DrzewoStany w pięknych wnętrzach synagogi w Zamościu, cerkwi w Orli i Dubiecku, Kozienickiego Domu Kultury i Magii Przejścia w Pieszowoli.
Malując staram się zatrzymać w pamięci bliskie mi miejsca i krajobrazy, które coraz częściej tracimy na zawsze, niszcząc piękno otaczającego nas świata w krótkowzrocznej pogoni za zyskiem i bez zrozumienia naszych własnych, najgłębszych, biologicznych i duchowych potrzeb. Malowanie jest dla mnie swojego rodzaju terapią. Pozwala mi koić smutek po traconym w zatrważającym tempie pięknie natury i nabierać sił do stawiania czoła wyzwaniom, które wiążą się z naszymi codziennymi, nierzadko trudnymi i niewdzięcznymi, działaniami w jej obronie. Mam nadzieję, że moje obrazy mogą również przynieść radość i ukojenie wszystkim oglądającym.
Najchętniej maluję akrylami na tekturze introligatorskiej. Więcej moich prac można obejrzeć na mojej stronie www.pasiastystworek.pl i w internetowej galerii sztuki Saatchi Art http://www.saatchiart.com/edytagalan
Wystawa będzie czynna do 15 października.
Zapraszamy!
Między Słowami Karolina Pikuła jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”.
Zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu Gdzie poezja łączy się z muzyką organizowanego przez Stowarzyszenie Edukacji i Kultury „Literat”
Tym razem zagości u nas Łukasz Wiśniewski –
wokalista, kompozytor, autor tekstów, który opowie o swojej twórczości oraz oczywiście zagra kilka utworów 🎤🎸
Spotkanie tradycyjne poprowadzi Jarek Jurkiewicz
Zapraszamy!

.

Wystawa jest częścią projektu „Archeologia kruchej materii. Ważkość archiwów fotograficznych w procesie ocalenia pamięci”. Składają się na nią odbitki z anonimowych negatywów odnalezionych przez przypadkową osobę w archiwum przeznaczonym do likwidacji. Negatywy są datowane, najstarsze pochodzą z roku 1939. Zdjęcia zostały wykonane (prawdopodobnie przez ambitnego fotografa-amatora) w Lublinie i na Lubelszczyźnie. Na kopertach, w których zostały posegregowane znajdują się nazwy miejscowości i czasami nazwiska sportretowanych osób.
Odbite współcześnie na papierach różnego typu, są świadectwem minionego czasu i miejsca. Wystawa jest furtką do zgłębienia ich historii – być może ktoś ze zwiedzających rozpozna kadr, rysy twarzy, bądź miejsce, co
pozwoli poszerzyć wiedzę o tym niezwykłym zbiorze. Archiwum jest jednym z trzech, na których bazuje projekt – pozostałe to archiwum Zbigniewa Łazowskiego, fotografa, dokumentalisty, filmowca-amatora oraz paryskie archiwum Bogdana Konopki.
Projekt jest realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dorota Mościbrodzka – fotograf, poetka, tłumacz języka rosyjskiego. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2019 oraz 2023 w dziedzinie sztuk wizualnych. Uczyła się w
Lubelskiej Szkole Fotografii, Akademii Fotografii w Warszawie oraz w Pracowni Fotografii Centrum Kultury w Lublinie. Zajmuje się fotografią srebrową – autorską i archiwalną.
3 lipca zapraszamy na kolejne warsztaty z robienia zakładek!
Na spotkaniu poznacie przeróżne techniki – od tuszu i akwareli do kolaży z materiałów z odzysku (co pozwoli nadać im wymiar upcyklingowy) do malowania kawą i wprowadzenia do wykonywania biżuterii handmade. To propozycja dla tych, którzy chcą poznać coś nowego, miło spędzić czas lub własnoręcznie wykonać unikatowy prezent.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji miejsc pod adresem kontakt@miedzy-slowami.com.pl
lub pod numerem telefonu 508 217 014
Warsztaty poprowadzi Anna Kwiecińska – absolwentka m. in. kierunku „biżuteria i techniki złotnicze” Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania oraz Policealnej Szkoły Pracowników Służb Społecznych.
Między Słowami Karolina Pikuła jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”.

.

20 czerwca o godz. 19:00 w ramach cyklu „Gdzie poezja łączy się z muzykę” zagości u nas Bartosz Luz – członek zespołu Żywi Joł, grającego tzw. „etno-rap”. O swojej twórczości tekściarskiej podczas pracy nad jednej z płyt pisze: „Teksty Luza, czyli moje, to próba ujęcia głową tego, co chce powiedzieć serce. Biorę pełną odpowiedzialność za przekaz i dbam o to, by promować istotne wartości. Teksty są przemyślane, pisane z intencją pokoju, zjednoczenia, miłości i bliskości pomiędzy nami wszystkimi”. Jego wykonaniom towarzyszy bęben obręczowy ze Stambułu, podwójny flet pentatoniczny z Meksyku, drumla z Kambodży i inne artefakty.

Wstęp wolny

Jedyna taka rzeczywistość – spotkanie autorskie
Ewa Frączek:
urodzona w Lublinie w roku Orwella, oba fakty uważa za ważne i nieprzypadkowe. Autorka trzech książek poetyckich, z których dwie – Reorientacja (2017) i Niedoskonałości (2019) były wydane jako nagrody w ogólnopolskich konkursach poetyckich.
Jedyną taką rzeczywistość uważa za podsumowanie kilku dziwnych lat, które zmieniły świat (pozostawiając go w efekcie dokładnie takim samym, jakim był od zawsze), a jednocześnie były najważniejszymi latami przemian w jej własnym życiu (z dokładnie tym samym efektem).
19 czerwca porozmawiamy z Ewą o tych dziwnych latach, o jej stosunku do poezji, twórczości i o tym dlaczego warto pisać. Spotkanie nosi miano „autorskiego”, więc głównym bohaterem tego wydarzenia będzie nie tylko Autorka, ale również jej książka, z której Ewa przeczyta kilka utworów i którą z pewnością podpisze zainteresowanym.
Spotkanie poprowadzi Jarosław Jurkiewicz.
Księgarnia Między Słowami Karolina Pikuła jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”
🏆 Popularny kwartalnik na osiem liter* zaprasza na 15. Ogólnopolski Turniej Krzyżówek! 🏆
W tym roku Fundacja PRZEKRÓJ wspiera księgarnie kameralne!
🟥 18 czerwca o godz. 16:00  w 13 księgarniach kameralnych w całej Polsce rozpocznie się wielka gimnastyka szarych komórek. Do udziału zapraszamy zarówno amatorów zagadek słowno-literowych, jak i zawodowych szaradzistów.
 Zasady:
📌 Turniej odbędzie się w tym samym czasie w 13 księgarniach kameralnych w Polsce.
📌 Wszyscy uczestnicy i uczestniczki rozwiązują tę samą krzyżówkę.
📌 Krzyżówkę można rozwiązywać indywidualnie lub w małych (ale liczących nie więcej niż 3 osoby grupach)
📌 Do udziału w turnieju w każdym mieście może zgłosić się maksymalnie 30 osób (liczba uczestników i uczestniczek jest uzależniona od możliwości lokalowych księgarni)
❗Podczas turnieju nie można ściągać ani korzystać z urządzeń elektronicznych, słowników oraz Internetu!
📌 Krzyżówkę rozwiązujemy na czas – rozwiązania wraz z wynikiem czasowym zostaną przekazane przez koordynatorów poszczególnych księgarń koordynatorom głównym.
📌 Zwycięża ten/ta, kto pierwszy/pierwsza odda w pełni poprawnie rozwiązaną krzyżówkę (uzupełni wszystkie pola i poda hasło).
📌 Zwycięzcę/zwyciężczynię wyłonimy w każdym mieście oraz dodatkowo jednego laureata bądź jedną laureatkę ogólnopolską.
🏆 Przewidujemy nagrody pieniężne (w formie bonu do wydania w wybranej turniejowej księgarni kameralnej) oraz nagrody rzeczowe!
Warto zapisać się wcześniej w swojej księgarni, by mieć gwarancję udziału w turnieju!
Więcej informacji na stronie: www.przekroj.pl
🏆 Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
*„Przekrój”
„Kasia i Tomek” to muzyczny i małżeński duet wykonujący piosenkę autorską.
Wspólną pasję realizują od 2013 roku.
Kasia pisze i wyśpiewuje własne teksty, Tomek akompaniuje jej na gitarze. Muzykę dopracowują wspólnie.
Pomysły na melodie rodzą się zwykle wraz z tekstem, choć bywa także, że powodują jego powstanie. Podczas koncertów budują niepowtarzalny klimat. Głównie poprzez niebanalne, autorskie teksty i muzykę w liryczno-rockowym klimacie, ale także anegdotki z codziennego życia, którymi Kasia umiejętnie dzieli się z publicznością.
W 2021 r. Kasia otrzymała Stypendium Prezydenta Miasta Lublin, dzięki czemu duet nagrał i wydał swoją debiutancką płytę zatytułowaną „Będzie dobrze”. Trafiła ona już do ponad 300 odbiorców i zbiera bardzo pozytywne opinie. Nie bez znaczenia jest fakt, że w nagraniu wzięli udział zaprzyjaźnieni muzycy, ubogacając tym samym brzmienie piętnastu zarejestrowanych utworów. W styczniu 2023r. płyta została nominowana do tytułu: „Płyta roku w Radiu Danielka”.
Kasia Szczepaniak – teksty, muzyka, wokal
Tomek Szczepaniak – muzyka, gitara
Bilety w formie zrzutki „do kapelusza” ☺️
Rezerwacje stolików pod numerem 508 217 014
Zapraszamy 11 maja na godz. 19:00!

Polecamy cykl spotkań organizowanych przez Sowarzyszenie „Ulica Krótka”!

W sobotę 20 maja zapraszamy na spacer po Lublinie czasów Bolesława Prusa. Wydarzenie odbędzie się niemal dokładnie w 111 rocznicę śmierci pisarza. Podczas spaceru sięgniemy do starych rycin i fotografii przedstawiających Lublin i artykułów z ówczesnej prasy.
❗Początek spaceru na Rynku Starego Miasta przed Trybunałem Koronnym o godz. 11:00.
30 maja o godz. 18:00 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Lublin Bolesława Prusa” w kawiarni Między Słowami. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane ilustracje przedstawiające miejsca związane z dzieciństwem i czasami szkolnymi Aleksandra Głowackiego (Bolesława Prusa). Zostaną także omówione obiekty opisywane w jego artykułach publikowanych w warszawskich gazetach, gdy – już jako sławny pisarz i publicysta – odwiedzał Lublin w późniejszych latach. Ilustracje stanowią przede wszystkim materiały ikonograficzne z XIX i początku XX wieku, najbardziej zbliżone czasowo do lat, w których Prus przebywał w Lublinie.
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.
Między Słowami Karolina Pikuła jest beneficjentem programu własnego „Certyfikat dla małych księgarni”.
22 maja o godz. 18:00 zapraszamy na warsztaty z robienia zakładek będą punktem wyjścia do poznania przeróżnych technik – od tuszu i akwareli do kolaży z materiałów z odzysku (co pozwoli nadać im wymiar upcyklingowy) do malowania kawą i wprowadzenia do wykonywania biżuterii handmade. To propozycja dla tych, którzy chcą poznać coś nowego, miło spędzić czas lub własnoręcznie wykonać unikatowy prezent na zbliżający się Dzień Matki.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji miejsc pod adresem kontakt@miedzy-slowami.com.pl lub pod numerem telefonu 508 217 014
Warsztaty poprowadzi Anna Kwiecińska – absolwentka m. in. kierunku „biżuteria i techniki złotnicze” Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania, oraz Policealnej Szkoły Pracowników Służb Społecznych która wstawia Retro Pocztówki do naszej kawiarni.
Rewers pocztówki zaprojektowany przez: blu by design
Autorem zdjęcia portretowego jest: Krzysztof Stępniak
Między Słowami Karolina Pikuła jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”. 

„Muzyka nie jest w nutach, ale w ciszy pomiędzy dźwiękami” – stwierdził niegdyś Wolfgang Amadeusz Mozart. Wielu melomanów i melomanek nie potrafi wyobrazić sobie dobrych brzmień bez odpowiednio dobranych słów.

Przed nami cykl spotkań poświęconych roli słowa w muzyce. Raz w miesiącu w kawiarnio-księgarni Między Słowami odbywać się będą spotkania z osobami z różnych kręgów polskiej sceny muzycznej, piszącymi teksty do utworów muzycznych. Spotkania będą miały charakter wywiadu, który zwieńczy mini-koncert zaproszonego artysty/ki. Podczas wydarzenia tekściarze/rki i poeci/tki opowiedzą, jak wygląda ich proces twórczy, jak rozumieją rolę słowa w muzyce oraz znajdą różnice między wierszem a słowami do piosenki. Spotkania poprowadzi Jarek Jurkiewicz – muzyk, kompozytor, aranżer, filozof, członek duetu Jarząbek-Jurkiewicz.
Terminy spotkań:
🔴 12 kwietnia, godz. 19:00, artysta: Marek Andrzejewski – poeta, pieśniarz i kompozytor, aktywny muzycznie od pierwszej połowy lat 90., laureat wielu konkursów wokalnych oraz zdobywca nagród na ogólnopolskich festiwalach muzycznych. W latach 90–tych współpracował z folkowym zespołem „Orkiestra św. Mikołaja”, z teatrem „Gardzienice” i z Teatrem Grupa Chwilowa. W 1995 roku razem z muzykami z Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach utworzył siedmioosobową „Grupę Niesfornych”. Od roku 1999 współzałożyciel i członek zespołu Lubelska Federacja Bardów. Wielokrotnie reprezentował środowisko lubelskie na koncertach galowych Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

🔴 18 maja, godz. 19:00, artystka: Katka Kotecka – od 2009 roku wykonuje piosenkę autorską. Śpiewa/pisze zarówno po polsku, jak i po angielsku. Pisze o sobie: „Piosenki są dla mnie fotografiami ciągłego szukania odpowiedzi, oswajania rzeczywistości, mojego mikro-chaosu. Fotografiami ruchu. Poruszonymi, niekiedy prześwietlonymi obrazkami chwil, pozamykanymi w słowach, w ramki dźwięków.” Od kilku lat koncertuje w Polsce, ale także za granicą (m.in.: Praga, Wilno, Lwów, Budapeszt, Ostrava, Brno). Jest laureatką ogólnopolskich festiwali piosenki autorskiej oraz poetyckiej.

🔴 20 czerwca, godz. 19:00, artysta: Bartosz Luz – członek zespołu Żywi Joł, grającego tzw. „etno-rap”. O swojej twórczości tekściarskiej podczas pracy nad jednej z płyt pisze: „Teksty Luza, czyli moje, to próba ujęcia głową tego, co chce powiedzieć serce. Biorę pełną odpowiedzialność za przekaz i dbam o to, by promować istotne wartości. Teksty są przemyślane, pisane z intencją pokoju, zjednoczenia, miłości i bliskości pomiędzy nami wszystkimi”. Jego wykonaniom towarzyszy bęben obręczowy ze Stambułu, podwójny flet pentatoniczny z Meksyku, drumla z Kambodży i inne artefakty.
🔴 06 września, godz. 19:00, artysta: Łukasz „Wiśnia” Wiśniewski – wokalista, multiinstrumentalista, kompozytor, autor tekstów, jak również jeden z najbardziej utytułowanych polskich harmonijkarzy. Jest zdobywcą wielu nagród na festiwalach, doceniających jego zdolności instrumentalne. Przez wiele lat corocznie był wyróżniany w prestiżowych rankingach prowadzonych przez czasopismo “Twój Blues” w kategorii najlepszy wokalista, najlepszy harmonijkarz oraz zespół roku. Lider zespołów Kraków Street Band, Hard Times oraz członek super-grupy Harmonijkowy Atak. W 2019 roku album “Going away” jego grupy Kraków Street Band został nominowany do nagrody Fryderyki w kategorii „Album roku Blues/Country”.
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin w ramach programu Miasto Kultury 2023

Zapraszamy na spotkanie z Łukaszem Bajdą autorem publikacji o Bieszczadach pełnych opowieści o górach, przyrodzie, historii i ludziach – o wszystkim tym, co w Bieszczadach piękne, wyjątkowe i pasjonujące. Stanowiących subiektywne kompendium wiedzy, w którym każdy, zarówno ten, kto zaczyna przygodę z Bieszczadami, jak i ten, który zna je na wylot – znajdzie coś dla siebie.
Łukasz Bajda (ur. 1986 r.) – historyk, regionalista i przewodnik beskidzki. W 2015 roku obronił pracę doktorską na Wydziale Humanistycznym UMCS. Od urodzenia związany z Podkarpaciem, dzieciństwo spędził w Bieszczadach. Miłośnik podróży, literatury i wędrówek górskich. Członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu, wychowanek Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Lublinie.
Autor licznych publikacji poświęconych historii i atrakcjom turystycznym Podkarpacia, w tym książek: „Balowie. Z bieszczadzkich lasów na salony Krakowa i Lwowa” (2011), „Szlachta w Bieszczadach i na Pogórzu. Czasy saskie i stanisławowskie” (2017), „Baligród. Historia bieszczadzkiego miasteczka” (2018), „Bieszczady. To, co najważniejsze” (2020), „555 zagadek o Bieszczadach” (2021) oraz „Bieszczady. Opowieści przewodnika” (2022).
Spotkaniu towarzyszy wystawa zdjęć Sławomira Latosa, prezentujących jego fascynację Bieszczadami.
Między Słowami Karolina Pikuła jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”.
Zapraszamy na wystawę fotografii Sławomira Latosa.
Księgarnia Między Słowami Karolina Pikuła  jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”. 

.

Zapraszamy na koncert „Poeci polskiej piosenki”, przygotowany przez Darka Kwiatkowskiego – lubelskiego wokalisty, pianisty i kompozytora. Posłuchamy zarówno znanych i lubianych utworów z tekstami Agnieszki Osieckiej i Jonasza Kofty, jak i autorskich wersji artysty. Opracowania kompozycji na fortepian i śpiew stworzą niezapomniany klimat wydarzenia i pozwolą na intymne przeżywanie znakomitej twórczości tytułowych mistrzów słowa.
Dodatkową okazją do spotkania jest przypadająca na 7 marca dwudziesta szósta rocznica śmierci Agnieszki Osieckiej.
Wstęp – zbiórka do kapelusza na rzecz Schroniska dla Zwierząt w Lublinie
Księgarnia Między Słowami jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”. 

.

Program „Wojna postu z karnawałem”, przygotowany przez Adam Jarząbka i Darka Kwiatkowskiego zawiera wybrane utwory Jacka Kaczmarskiego inspirowane malarstwem. Są to piosenki, w których Kaczmarski słowem i muzyką ilustruje znane – i mniej znane – obrazy światowych luminarzy malarstwa. Kaczmarski jednak nie poprzestaje na zwykłym „opisaniu” tych dzieł – zazwyczaj jego teksty oprócz opisania warstwy wizualnej wybiegają znacznie poza zwykłe postrzeganie tych dzieł, a ponadczasowe i wręcz filozoficzne konteksty odgrywają ogromną rolę.
Utwory, zaaranżowane przez Adama i Darka na gitarę akustyczną i pianino, z jednej strony nawiązują do klasycznego ich brzmienia, z drugiej zaś strony – poprzez twórcze odejście od „dogmatycznego” traktowania piosenek Kaczmarskiego – wybrzmiewać będą jako osobiste interpretacje.
W trakcie koncertu widzowie będą na bieżąco oglądać obrazy, których dotyczyć będą piosenki. Będzie to więc coś więcej, niż koncert – będzie to spektakl słowno-muzyczno-wizualny, dodatkowo wyposażony w komentarze dotyczące zarówno dzieł muzycznych, jak i malarskich.
Warto zaznaczyć, że koncert, który odbędzie się 21 lutego 2023 r. w „Między Słowami” w Lublinie, będzie premierą tego programu. Dodatkowo – będzie to premierowy występ duetu Adam Jarząbek i Darek Kwiatkowski.
wstęp – zbiórka do kapelusza

W ramach współpracy z Liceum Śródziemnomorskim im. św. Dominika Guzmana w Lublinie w księgarni odbyło się spotkanie wokół życia i twórczości literatów związanych z powstaniem styczniowym.

Księgarnia Między Słowami jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”

Zaparszamy na kolejne spotkanie!
Bohaterką wydarzenia będzie Ewa Frączek, Lublinianka mieszkająca w Warszawie, edukatorka, eseistka, poetka, współpracowniczka kwartalnika literacko-artystycznego „Szafa”, współredaktorka czasopisma „W kratkę” dla kobiet osadzonych w Areszcie Śledczym, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Zdeklarowana racjonalistka, ostatnio zainteresowana tematyką faktów i mitów w obszarze rozwoju osobistego. O poezji, esejach, planowanej książce oraz o tym, czym ostatnio się interesuje, autorka opowie gościom kawiarni, a pytania zadał będzie Jarek Jurkiewicz.
Drugą część wieczoru uświetni znany lubelski duet Jarząbek-Jurkiewicz, wykonujący rozpoetyzowany akustyczny folk-rock. Podczas koncertu wybrzmią utwory m.in. z tekstami Ewy Frączek.

Księgarnia Między Słowami jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”

Kaczmarski – przewodnik po kulturze to bezpłatne „lekcje” tematyczne dla młodzieży szkolnej w formie minikoncertów utworów Jacka Kaczmarskiego, treściowo związanych z literaturą, poezją, historią i malarstwem.
Spotkania poprowadzi Adam Jarząbek – muzyk, pasjonat i znawca twórczości Jacka Kaczmarskiego, ma kilkuletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą.

Zgłoszenia grup przyjmujemy od nauczycieli do 16 października pod adresem kontakt@miedzy-slowami.com.pl
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń.

Projekt Jacek Kaczmarski – przewodnik po kulturze dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt Kaczamrski – przewodnik po kulturze edycja 2022 i 2023 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

3 lipca zapraszamy na kolejne warsztaty z robienia zakładek!
Na spotkaniu poznacie przeróżne techniki – od tuszu i akwareli do kolaży z materiałów z odzysku (co pozwoli nadać im wymiar upcyklingowy) do malowania kawą i wprowadzenia do wykonywania biżuterii handmade. To propozycja dla tych, którzy chcą poznać coś nowego, miło spędzić czas lub własnoręcznie wykonać unikatowy prezent.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji miejsc pod adresem kontakt@miedzy-slowami.com.pl
lub pod numerem telefonu 508 217 014
Warsztaty poprowadzi Anna Kwiecińska – absolwentka m. in. kierunku „biżuteria i techniki złotnicze” Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania oraz Policealnej Szkoły Pracowników Służb Społecznych.
Między Słowami Karolina Pikuła jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”.

.

20 czerwca o godz. 19:00 w ramach cyklu „Gdzie poezja łączy się z muzykę” zagości u nas Bartosz Luz – członek zespołu Żywi Joł, grającego tzw. „etno-rap”. O swojej twórczości tekściarskiej podczas pracy nad jednej z płyt pisze: „Teksty Luza, czyli moje, to próba ujęcia głową tego, co chce powiedzieć serce. Biorę pełną odpowiedzialność za przekaz i dbam o to, by promować istotne wartości. Teksty są przemyślane, pisane z intencją pokoju, zjednoczenia, miłości i bliskości pomiędzy nami wszystkimi”. Jego wykonaniom towarzyszy bęben obręczowy ze Stambułu, podwójny flet pentatoniczny z Meksyku, drumla z Kambodży i inne artefakty.

Wstęp wolny

Jedyna taka rzeczywistość – spotkanie autorskie
Ewa Frączek:
urodzona w Lublinie w roku Orwella, oba fakty uważa za ważne i nieprzypadkowe. Autorka trzech książek poetyckich, z których dwie – Reorientacja (2017) i Niedoskonałości (2019) były wydane jako nagrody w ogólnopolskich konkursach poetyckich.
Jedyną taką rzeczywistość uważa za podsumowanie kilku dziwnych lat, które zmieniły świat (pozostawiając go w efekcie dokładnie takim samym, jakim był od zawsze), a jednocześnie były najważniejszymi latami przemian w jej własnym życiu (z dokładnie tym samym efektem).
19 czerwca porozmawiamy z Ewą o tych dziwnych latach, o jej stosunku do poezji, twórczości i o tym dlaczego warto pisać. Spotkanie nosi miano „autorskiego”, więc głównym bohaterem tego wydarzenia będzie nie tylko Autorka, ale również jej książka, z której Ewa przeczyta kilka utworów i którą z pewnością podpisze zainteresowanym.
Spotkanie poprowadzi Jarosław Jurkiewicz.
Księgarnia Między Słowami Karolina Pikuła jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”
🏆 Popularny kwartalnik na osiem liter* zaprasza na 15. Ogólnopolski Turniej Krzyżówek! 🏆
W tym roku Fundacja PRZEKRÓJ wspiera księgarnie kameralne!
🟥 18 czerwca o godz. 16:00  w 13 księgarniach kameralnych w całej Polsce rozpocznie się wielka gimnastyka szarych komórek. Do udziału zapraszamy zarówno amatorów zagadek słowno-literowych, jak i zawodowych szaradzistów.
 Zasady:
📌 Turniej odbędzie się w tym samym czasie w 13 księgarniach kameralnych w Polsce.
📌 Wszyscy uczestnicy i uczestniczki rozwiązują tę samą krzyżówkę.
📌 Krzyżówkę można rozwiązywać indywidualnie lub w małych (ale liczących nie więcej niż 3 osoby grupach)
📌 Do udziału w turnieju w każdym mieście może zgłosić się maksymalnie 30 osób (liczba uczestników i uczestniczek jest uzależniona od możliwości lokalowych księgarni)
❗Podczas turnieju nie można ściągać ani korzystać z urządzeń elektronicznych, słowników oraz Internetu!
📌 Krzyżówkę rozwiązujemy na czas – rozwiązania wraz z wynikiem czasowym zostaną przekazane przez koordynatorów poszczególnych księgarń koordynatorom głównym.
📌 Zwycięża ten/ta, kto pierwszy/pierwsza odda w pełni poprawnie rozwiązaną krzyżówkę (uzupełni wszystkie pola i poda hasło).
📌 Zwycięzcę/zwyciężczynię wyłonimy w każdym mieście oraz dodatkowo jednego laureata bądź jedną laureatkę ogólnopolską.
🏆 Przewidujemy nagrody pieniężne (w formie bonu do wydania w wybranej turniejowej księgarni kameralnej) oraz nagrody rzeczowe!
Warto zapisać się wcześniej w swojej księgarni, by mieć gwarancję udziału w turnieju!
Więcej informacji na stronie: www.przekroj.pl
🏆 Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
*„Przekrój”
„Kasia i Tomek” to muzyczny i małżeński duet wykonujący piosenkę autorską.
Wspólną pasję realizują od 2013 roku.
Kasia pisze i wyśpiewuje własne teksty, Tomek akompaniuje jej na gitarze. Muzykę dopracowują wspólnie.
Pomysły na melodie rodzą się zwykle wraz z tekstem, choć bywa także, że powodują jego powstanie. Podczas koncertów budują niepowtarzalny klimat. Głównie poprzez niebanalne, autorskie teksty i muzykę w liryczno-rockowym klimacie, ale także anegdotki z codziennego życia, którymi Kasia umiejętnie dzieli się z publicznością.
W 2021 r. Kasia otrzymała Stypendium Prezydenta Miasta Lublin, dzięki czemu duet nagrał i wydał swoją debiutancką płytę zatytułowaną „Będzie dobrze”. Trafiła ona już do ponad 300 odbiorców i zbiera bardzo pozytywne opinie. Nie bez znaczenia jest fakt, że w nagraniu wzięli udział zaprzyjaźnieni muzycy, ubogacając tym samym brzmienie piętnastu zarejestrowanych utworów. W styczniu 2023r. płyta została nominowana do tytułu: „Płyta roku w Radiu Danielka”.
Kasia Szczepaniak – teksty, muzyka, wokal
Tomek Szczepaniak – muzyka, gitara
Bilety w formie zrzutki „do kapelusza” ☺️
Rezerwacje stolików pod numerem 508 217 014
Zapraszamy 11 maja na godz. 19:00!

Polecamy cykl spotkań organizowanych przez Sowarzyszenie „Ulica Krótka”!

W sobotę 20 maja zapraszamy na spacer po Lublinie czasów Bolesława Prusa. Wydarzenie odbędzie się niemal dokładnie w 111 rocznicę śmierci pisarza. Podczas spaceru sięgniemy do starych rycin i fotografii przedstawiających Lublin i artykułów z ówczesnej prasy.
❗Początek spaceru na Rynku Starego Miasta przed Trybunałem Koronnym o godz. 11:00.
30 maja o godz. 18:00 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Lublin Bolesława Prusa” w kawiarni Między Słowami. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane ilustracje przedstawiające miejsca związane z dzieciństwem i czasami szkolnymi Aleksandra Głowackiego (Bolesława Prusa). Zostaną także omówione obiekty opisywane w jego artykułach publikowanych w warszawskich gazetach, gdy – już jako sławny pisarz i publicysta – odwiedzał Lublin w późniejszych latach. Ilustracje stanowią przede wszystkim materiały ikonograficzne z XIX i początku XX wieku, najbardziej zbliżone czasowo do lat, w których Prus przebywał w Lublinie.
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.
Między Słowami Karolina Pikuła jest beneficjentem programu własnego „Certyfikat dla małych księgarni”.
22 maja o godz. 18:00 zapraszamy na warsztaty z robienia zakładek będą punktem wyjścia do poznania przeróżnych technik – od tuszu i akwareli do kolaży z materiałów z odzysku (co pozwoli nadać im wymiar upcyklingowy) do malowania kawą i wprowadzenia do wykonywania biżuterii handmade. To propozycja dla tych, którzy chcą poznać coś nowego, miło spędzić czas lub własnoręcznie wykonać unikatowy prezent na zbliżający się Dzień Matki.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji miejsc pod adresem kontakt@miedzy-slowami.com.pl lub pod numerem telefonu 508 217 014
Warsztaty poprowadzi Anna Kwiecińska – absolwentka m. in. kierunku „biżuteria i techniki złotnicze” Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania, oraz Policealnej Szkoły Pracowników Służb Społecznych która wstawia Retro Pocztówki do naszej kawiarni.
Rewers pocztówki zaprojektowany przez: blu by design
Autorem zdjęcia portretowego jest: Krzysztof Stępniak
Między Słowami Karolina Pikuła jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”. 

„Muzyka nie jest w nutach, ale w ciszy pomiędzy dźwiękami” – stwierdził niegdyś Wolfgang Amadeusz Mozart. Wielu melomanów i melomanek nie potrafi wyobrazić sobie dobrych brzmień bez odpowiednio dobranych słów.

Przed nami cykl spotkań poświęconych roli słowa w muzyce. Raz w miesiącu w kawiarnio-księgarni Między Słowami odbywać się będą spotkania z osobami z różnych kręgów polskiej sceny muzycznej, piszącymi teksty do utworów muzycznych. Spotkania będą miały charakter wywiadu, który zwieńczy mini-koncert zaproszonego artysty/ki. Podczas wydarzenia tekściarze/rki i poeci/tki opowiedzą, jak wygląda ich proces twórczy, jak rozumieją rolę słowa w muzyce oraz znajdą różnice między wierszem a słowami do piosenki. Spotkania poprowadzi Jarek Jurkiewicz – muzyk, kompozytor, aranżer, filozof, członek duetu Jarząbek-Jurkiewicz.
Terminy spotkań:
🔴 12 kwietnia, godz. 19:00, artysta: Marek Andrzejewski – poeta, pieśniarz i kompozytor, aktywny muzycznie od pierwszej połowy lat 90., laureat wielu konkursów wokalnych oraz zdobywca nagród na ogólnopolskich festiwalach muzycznych. W latach 90–tych współpracował z folkowym zespołem „Orkiestra św. Mikołaja”, z teatrem „Gardzienice” i z Teatrem Grupa Chwilowa. W 1995 roku razem z muzykami z Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach utworzył siedmioosobową „Grupę Niesfornych”. Od roku 1999 współzałożyciel i członek zespołu Lubelska Federacja Bardów. Wielokrotnie reprezentował środowisko lubelskie na koncertach galowych Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

🔴 18 maja, godz. 19:00, artystka: Katka Kotecka – od 2009 roku wykonuje piosenkę autorską. Śpiewa/pisze zarówno po polsku, jak i po angielsku. Pisze o sobie: „Piosenki są dla mnie fotografiami ciągłego szukania odpowiedzi, oswajania rzeczywistości, mojego mikro-chaosu. Fotografiami ruchu. Poruszonymi, niekiedy prześwietlonymi obrazkami chwil, pozamykanymi w słowach, w ramki dźwięków.” Od kilku lat koncertuje w Polsce, ale także za granicą (m.in.: Praga, Wilno, Lwów, Budapeszt, Ostrava, Brno). Jest laureatką ogólnopolskich festiwali piosenki autorskiej oraz poetyckiej.

🔴 20 czerwca, godz. 19:00, artysta: Bartosz Luz – członek zespołu Żywi Joł, grającego tzw. „etno-rap”. O swojej twórczości tekściarskiej podczas pracy nad jednej z płyt pisze: „Teksty Luza, czyli moje, to próba ujęcia głową tego, co chce powiedzieć serce. Biorę pełną odpowiedzialność za przekaz i dbam o to, by promować istotne wartości. Teksty są przemyślane, pisane z intencją pokoju, zjednoczenia, miłości i bliskości pomiędzy nami wszystkimi”. Jego wykonaniom towarzyszy bęben obręczowy ze Stambułu, podwójny flet pentatoniczny z Meksyku, drumla z Kambodży i inne artefakty.
🔴 06 września, godz. 19:00, artysta: Łukasz „Wiśnia” Wiśniewski – wokalista, multiinstrumentalista, kompozytor, autor tekstów, jak również jeden z najbardziej utytułowanych polskich harmonijkarzy. Jest zdobywcą wielu nagród na festiwalach, doceniających jego zdolności instrumentalne. Przez wiele lat corocznie był wyróżniany w prestiżowych rankingach prowadzonych przez czasopismo “Twój Blues” w kategorii najlepszy wokalista, najlepszy harmonijkarz oraz zespół roku. Lider zespołów Kraków Street Band, Hard Times oraz członek super-grupy Harmonijkowy Atak. W 2019 roku album “Going away” jego grupy Kraków Street Band został nominowany do nagrody Fryderyki w kategorii „Album roku Blues/Country”.
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin w ramach programu Miasto Kultury 2023

Zapraszamy na spotkanie z Łukaszem Bajdą autorem publikacji o Bieszczadach pełnych opowieści o górach, przyrodzie, historii i ludziach – o wszystkim tym, co w Bieszczadach piękne, wyjątkowe i pasjonujące. Stanowiących subiektywne kompendium wiedzy, w którym każdy, zarówno ten, kto zaczyna przygodę z Bieszczadami, jak i ten, który zna je na wylot – znajdzie coś dla siebie.
Łukasz Bajda (ur. 1986 r.) – historyk, regionalista i przewodnik beskidzki. W 2015 roku obronił pracę doktorską na Wydziale Humanistycznym UMCS. Od urodzenia związany z Podkarpaciem, dzieciństwo spędził w Bieszczadach. Miłośnik podróży, literatury i wędrówek górskich. Członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu, wychowanek Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Lublinie.
Autor licznych publikacji poświęconych historii i atrakcjom turystycznym Podkarpacia, w tym książek: „Balowie. Z bieszczadzkich lasów na salony Krakowa i Lwowa” (2011), „Szlachta w Bieszczadach i na Pogórzu. Czasy saskie i stanisławowskie” (2017), „Baligród. Historia bieszczadzkiego miasteczka” (2018), „Bieszczady. To, co najważniejsze” (2020), „555 zagadek o Bieszczadach” (2021) oraz „Bieszczady. Opowieści przewodnika” (2022).
Spotkaniu towarzyszy wystawa zdjęć Sławomira Latosa, prezentujących jego fascynację Bieszczadami.
Między Słowami Karolina Pikuła jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”.
Zapraszamy na wystawę fotografii Sławomira Latosa.
Księgarnia Między Słowami Karolina Pikuła  jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”. 

.

Zapraszamy na koncert „Poeci polskiej piosenki”, przygotowany przez Darka Kwiatkowskiego – lubelskiego wokalisty, pianisty i kompozytora. Posłuchamy zarówno znanych i lubianych utworów z tekstami Agnieszki Osieckiej i Jonasza Kofty, jak i autorskich wersji artysty. Opracowania kompozycji na fortepian i śpiew stworzą niezapomniany klimat wydarzenia i pozwolą na intymne przeżywanie znakomitej twórczości tytułowych mistrzów słowa.
Dodatkową okazją do spotkania jest przypadająca na 7 marca dwudziesta szósta rocznica śmierci Agnieszki Osieckiej.
Wstęp – zbiórka do kapelusza na rzecz Schroniska dla Zwierząt w Lublinie
Księgarnia Między Słowami jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”. 

.

Program „Wojna postu z karnawałem”, przygotowany przez Adam Jarząbka i Darka Kwiatkowskiego zawiera wybrane utwory Jacka Kaczmarskiego inspirowane malarstwem. Są to piosenki, w których Kaczmarski słowem i muzyką ilustruje znane – i mniej znane – obrazy światowych luminarzy malarstwa. Kaczmarski jednak nie poprzestaje na zwykłym „opisaniu” tych dzieł – zazwyczaj jego teksty oprócz opisania warstwy wizualnej wybiegają znacznie poza zwykłe postrzeganie tych dzieł, a ponadczasowe i wręcz filozoficzne konteksty odgrywają ogromną rolę.
Utwory, zaaranżowane przez Adama i Darka na gitarę akustyczną i pianino, z jednej strony nawiązują do klasycznego ich brzmienia, z drugiej zaś strony – poprzez twórcze odejście od „dogmatycznego” traktowania piosenek Kaczmarskiego – wybrzmiewać będą jako osobiste interpretacje.
W trakcie koncertu widzowie będą na bieżąco oglądać obrazy, których dotyczyć będą piosenki. Będzie to więc coś więcej, niż koncert – będzie to spektakl słowno-muzyczno-wizualny, dodatkowo wyposażony w komentarze dotyczące zarówno dzieł muzycznych, jak i malarskich.
Warto zaznaczyć, że koncert, który odbędzie się 21 lutego 2023 r. w „Między Słowami” w Lublinie, będzie premierą tego programu. Dodatkowo – będzie to premierowy występ duetu Adam Jarząbek i Darek Kwiatkowski.
wstęp – zbiórka do kapelusza

W ramach współpracy z Liceum Śródziemnomorskim im. św. Dominika Guzmana w Lublinie w księgarni odbyło się spotkanie wokół życia i twórczości literatów związanych z powstaniem styczniowym.

Księgarnia Między Słowami jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”

Zaparszamy na kolejne spotkanie!
Bohaterką wydarzenia będzie Ewa Frączek, Lublinianka mieszkająca w Warszawie, edukatorka, eseistka, poetka, współpracowniczka kwartalnika literacko-artystycznego „Szafa”, współredaktorka czasopisma „W kratkę” dla kobiet osadzonych w Areszcie Śledczym, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Zdeklarowana racjonalistka, ostatnio zainteresowana tematyką faktów i mitów w obszarze rozwoju osobistego. O poezji, esejach, planowanej książce oraz o tym, czym ostatnio się interesuje, autorka opowie gościom kawiarni, a pytania zadał będzie Jarek Jurkiewicz.
Drugą część wieczoru uświetni znany lubelski duet Jarząbek-Jurkiewicz, wykonujący rozpoetyzowany akustyczny folk-rock. Podczas koncertu wybrzmią utwory m.in. z tekstami Ewy Frączek.

Księgarnia Między Słowami jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”

Kaczmarski – przewodnik po kulturze to bezpłatne „lekcje” tematyczne dla młodzieży szkolnej w formie minikoncertów utworów Jacka Kaczmarskiego, treściowo związanych z literaturą, poezją, historią i malarstwem.
Spotkania poprowadzi Adam Jarząbek – muzyk, pasjonat i znawca twórczości Jacka Kaczmarskiego, ma kilkuletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą.

Zgłoszenia grup przyjmujemy od nauczycieli do 16 października pod adresem kontakt@miedzy-slowami.com.pl
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń.

Projekt Jacek Kaczmarski – przewodnik po kulturze dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt Kaczamrski – przewodnik po kulturze edycja 2022 i 2023 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Kontakt

Adres

Rybna 4/5 20-114 Lublin

Telefon

508 217 014

e-mail

kontakt@miedzy-slowami.com.pl

Nr konta

Bank ING S.A. 33 1050 1953 1000 0090 9447 3197

Nowe pole

Księgarnia Między Słowami jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni"  i uzyskała wsparcie finansowe w wysokości 40 000 zł z przeznaczeniem na koszty stałe utrzymania lokalu księgarni oraz zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia księgarni.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”