Aktualności

Sylwia Ewa Paszko - wystawa malarstwa

2014-10-08 11:47

Jim Rohn napisał:
1. „Większość domów wartych powyżej $250.000 ma bibliotekę, przemyśl to.”
2. „Biedni mają duże telewizory, bogaci - duże biblioteki.”

Cykl powstał z miłości do książek. Przechodziła różne etapy. Były chwile wychłodzenia, kiedy uznawałam, że zasypało mnie mnóstwo bezużytecznej makulatury i oddawałam je komuś albo sprzedawałam. I zawsze potem szybko obrastałam w kolejne tomy. Kleją się do mnie jak plasterki i moja wizja ascetycznego życia wolnego od nadmiaru przedmiotów jest systematycznie grzebana.
Oczywiście są książki, których nie pozbędę się chyba nigdy, bo zrosły się ze mną.

Początkiem, zaczynem i inspiracją było przedsięwzięcie Złotej Linii. Złota Linia, to grupa artystyczna, z którą mam zaszczyt współpracować. Wspólna nasza wystawa pt „Księgi” przywołała na świat Adama i Ewę razem z poskromionym wężem zatopionych w około-książkowych rozważaniach intelektualnych. Następne obrazki to była już tylko kwestia czasu.

Materiałem, pokarmem i życiodajnym źródłem stała się miniatura średniowieczna. Większość prac to potraktowane swobodnie przez moją wyobraźnię kopie miniatur średniowiecznych ubogaconych o element książki. Mity spotykają się z moją zracjonalizowaną czytelniczą wizją rodząc kolejne ilustracje do lęgnących się w głowie historii.

Sylwia Ewa Paszko

Wróć