Aktualności

MIASTO ZŁE. Spacer śladami przedwojennego półświatka

2014-06-04 07:54

NOC KULTURY

MIASTO ZŁE. Spacer śladami przedwojennego półświatka
Nożownicy, kobiety kontrolne, pajęczarze, morderczynie.
Rynek/Żmigród/Kalinowszczyzna/Miedziana/1-Maja, Krochmalna/Zamojska

Projekcja filmu w oknie kawiarni o godz. 19:00, 20:00, 21:00, 22:00.

Spacer jest ulotną próbą pokazania losów absolutnie zapomnianych mieszkańców międzywojennego Lublina, o których istnieniu dowiadujemy się z akt Sądu Okręgowego i kronik policyjnych zamieszczanych w ówczesnej prasie. Materiałem do przygotowania spaceru śladami złodziei, zabójczyń, prostytutek, sutenerów i nożowników są prace naukowe dr Mateusza Rodaka z Instytutu Historii PAN, specjalisty od historii przestępczości i więziennictwa II Rzeczpospolitej oraz wspomnienia Mieczysława Zycha, lubelskiego lekarza.

Wydarzenie otwiera projekcja filmu (relacja Mieczysława Zycha), po której osoby zainteresowane przejdą trasą zaproponowaną w okazjonalnym przewodniku. Będzie on zawierał propozycje miejsc do odwiedzenia i historie osób z nimi związanych. Każde z miejsc umieszczone w przewodniku będzie oznaczone na trasie.

Organizator: Janka Kowalska Group. Grupa znajomych z Lublina zebranych do realizacji tego projektu w dużej mierze związanych zawodowo z "Dziennikiem Wschodnim". Realizuje działania artystyczne, redakcyjne, okazjonalne. Formalne i o statusie kaprysu. Współpracuje z instytucjami kultury.


Wróć